Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

1940 ve 1941 yılları arasında Hakikat gazetesinde ilk adıyla Büyük Hikaye olarak yayınlanmış Kürk Mantolu Madonna… Tam 48 bölümden oluşuyormuş. Sabahattin Ali… Hepimizin kalbine inceden dokunmuş, her kitabında bizleri mutlaka şaşırtmış, o güzel kalemiyle tek tek inci gibi dizmiş sihirli kelimelerini. Kürk Mantolu Madonna bu büyük üstadın kaleminden çıkmış en çok okunan eserlerdendir. Sıra dışı bir aşk hikâyesine tanıklık edeceksiniz bu kitap ile. Eğer hala okumadıysanız kaybınız büyük.

Yapı olarak Kürk Mantolu Madonna aslında iki farklı hikâyeden oluşur. Hikâyenin biri Ankara’da geçerden diğeri ise Almanya’nın Berlin şehrinde geçer. Kitaptaki 3 ana karakter olan Rasim, Raif Efendi ve Kürk Mantolu Madonna yani Maria’nın yanında birçok yan karakterde vardır. Hikaye Rasim’in yeni bir işe başlaması ve Raif Efendi ile aynı odayı paylaşması ile başlar. Kitaptaki hikâyelerden biri Rasim ile Raif Efendi arasında geçen günümüz olayları anlatırken ikinci ve asıl hikaye ise Raif Efendinin çok hastalanması üzerine Rasim’in varlığından haberdar olacağı Raif beyin hayat öyküsünü anlatan kara kaplı bir defterde yazılıdır. Raif Efendi hastalandığında Rasim’den bu defteri alıp okumasını sonrada yakmasını ister ve asıl hikâye böylece başlamış olur.

İçine kapanık bir gençlik geçiren Raif babasının isteği üzerine aile mesleği olan sabunculuğu öğrenmek için Almanya’ya gider. Burada bir sabun fabrikasında işe başlar fakat zamanla işe olan bağımlılığını ve isteğini kaybeder ve işe gitmeyi giderek azaltır. Çeşitli yerleri sergileri gezmekle zaman geçirmeye başlar. Yine böyle bir günde gazetede reklamını gördüğü bir sergiye gider ve hayatını derinden etkileyip, değiştirecek olan tablo ile karşılaşır. Bu tablo Kürk Mantolu Madonna adında bir tablodur. Raif, onu derinden etkileyen bu tablodaki kadının Maria Puder adında bir kadın olduğunu bir tesadüf eseri daha sonra öğrenecektir ve Maria ile Raif’in nefeslerimizi kesen aşk hikâyesi başlayacaktır.

Kürk Mantolu Madonna bizlere, bir yandan gerçek hayatta rastlayamayacağımız kadar tutkulu bir aşk hikâyesi sunarken bir yandan da gerçek hayatın acımasızlığını çarpıcı bir şekilde önümüze seriyor. Sabahattin Ali’nin benzersiz betimlemeleri ile bir solukta okuyacağınız ve hayatınıza büyük bir iz bırakacak bir eserdir Kürk Mantolu Madonna. Raif ile Maria’nın aşkının sıcaklığı sizi sarıp sarmalayacak, hayatın bu çifti getirdiği noktaya şaşıracak ve derin bir üzüntü duyacaksınız. Kürk Mantolu Madonna ile Sabahattin Ali okumaya başladım ve O’nu okumaktan hiçbir zaman sıkılmadım. Kitaplarını yazdığı dönemleri de düşünecek olursak o kadar yokluğun ve sıkıntının içinde böyle eserler vermesi, Sabahattin Ali’nin ne denli usta bir yazar olduğunu gösterir.Categories: Movie/Book

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: