Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 5 Yabancı Dizi

Hanginizin ne tür dizileri sevdiğini bilmiyorum ama size heyecanla ve ilgiliyle izlediğim 5 tane dizi tavsiye edeceğim. Dizi tavsiye listemi 5’e indirmek inanın çok zor oldu :). Ben de listemi en güncel dizilere yönelik yaptım. Mümkün olduğu kadar, zaten çoğunuzun takip ettiği ve neredeyse her yazıda önerilen dizilerden kaçınmaya çalıştım. Aksi taktirde; Game Of Throne, Fringe, Dexter, Prison Break, Breakin Bad, Hannibal, The Mentalist, Spartacus, Lost, Shameless, The Walking Dead, Tut, Tudors, Supernaturel, Suits, The Vampire Diaries, Lucifer gibi daha birçok diziyi eklemem gerekirdi. İşte benim en güncel ve beni en çok etkileyen 5 en iyi dizim.

  1. La Casa De Papel: Daha önce bu dizi için içerik bilgisi vermeden bir yazı yazmıştım. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi biraz içerikten bahsedeyim. Dizi İspanya Kraliyet Darphanesini soymak isteyen bir grup soyguncunun yaşadıklarını ele alıyor.  Dizinin ana karakteri ve soygun operasyonunun beyni olan profesör (bu arada dizide her soyguncunun bir kod adı var ve profesör dışındakilerin kod adları seçtikleri şehirlerin isimleri) babasının hayalini gerçekleştirmek için kusursuz bir plan yapıyor ve İspanya’da aranan 8 suçluyu planı uygulamak üzere bir araya getiriyor. Dizi bu sekiz suçlunun kendilerini onlarca rehine ile birlikte İspanya Kraliyet Darphanesine kilitlemesiyle başlıyor. Profesör dışarıdan kusursuz planının işleyişini takip eden ve içeri ile bağlantısı olan tek kişi. Profesör planı doğrultusunda polisi kusursuz bir şekilde yönlendirmeye başlıyor. Plan kusursuz fakat profesör bu planı insan davranışlarını göz ardı ederek hazırladı ve bir anda beklemediği olaylar patlak vermeye başlıyor. İnanın bana bu soygun sıradan bir soygun değil  İzlerken kendinizi alamayacaksınız. Kesinlikle hepinize tavsiye ediyorum 
  2. Black Mirror: Sizi temin ediyorum, bu dizi sizi aklınızın alamadığı yerlere götürecek. Hayatımda izlediğim en iyi dizilerden biri Black Mirror. Bir kere her bölüm birbirinden bağımsız, bu yüzden istediğiniz bölümden başlayabilirsiniz. Dizinin konusuna gelecek olursak; dizi teknolojinin geleceği son noktayı ve teknolojinin kötüye kullanıldığında ortaya çıkabilecek sonuçları, insan hayatına etkisini çarpıcı bir şekilde ele alıyor. İnanın o kadar yaratıcı bölümler var ki ya korkudan geriliyorsunuz ya da paranoya başlıyor bir noktadan sonra. Bu diziyi bitirdikten sonra, çeşitli önlemler alma isteği duyuyorsunuz. Özellikle yazılım ya da bilgisayarla ilgili meslekleri olanlar bilgisayarlarının kameralarını çeşitli renkte bantlarla kapatırlar. Bu diziden sonra telefonlarınızdaki kameralar bile sizleri korkutabiliyor. İşin ilginç yanı çoğu bölümdeki teknoloji boyutuna özellikle Amerika ulaşmış durumda dolayısı ile teknoloji olarak henüz ulaşılmadığı düşünülen bölümlerde insan, bunların gerçek olmayacağı ne malum diye düşünmeden edemiyor. Gerçekten aklınızı zorlayacak uyarı niteliğinde müthiş bir dizi. Mutlaka izleyin!
  3. West World: Yine bir teknoloji dizisi. İsim biraz yanıltıcı olabilir. Sakın isminden ötürü bu diziyi izlememezlik yapmayın. Beni çok etkileyen dizilerden biridir bu dizi de. Konusu şöyle; öyle bir yer düşünün ki istediğiniz her türlü suçu işleyebiliyorsunuz…Ceza yok! Her türlü arzunun karşılığı bu dünyada mevcut… Çünkü bu dünya müşterilerinin her türlü isteğine hizmet etmek için oluşturulmuş. Bu dünyaya giren müşteriler bu dünyadan çıkmak istemiyor. Buradaki insanlar sadece müşterilerin istekleri için çalışıyor, çünkü bu dünyada ki insanlar neredeyse mükemmel şekilde dizayn edilmiş robotlar. Her bir robot için yazılmış bir görev kodu var ve bu robotlar her gün aynı döngüde yaşıyorlar. Peki ya bu kod hata verirse ne olur? Her bölümünü heyecanla izleyeceğiniz gerçekten harika bir bilim kurgu dizisi. Heyecan, dram, suç, cinayet, gizem, teknoloji… Bu dizide aradığınız her şeyi bulacaksınız. Yeni bir yapay zeka anlayışına hazır olun!
  4. The 100: Dünyada gerçekleşen nükleer patlamalar sonucunda artık dünya yaşanmaz haldedir. Bu patlamadan kurtulan insanlar Ark istasyonu dedikleri uzay gemisinde dünyanın atmosferi dışına çıkarlar. Bu istasyonda bir başkanlık sistemi kurulur ve kurallar koyulur. İstasyondaki yiyecek sıkıntısı, giderek artan oksijen yetersizliği sebepleriyle yetişkinler işledikleri suçlar sebebiyle ceza olarak uzaya fırlatılır. 18 yaşından küçük olanlar ise hapsedilir. Fakat istasyonda önemli boyutlara ulaşan oksijen yetersizliği başkanı ve ekibini yeni çözümler bulmaya yöneltir ve hapis olan 100 genç bağışlanmaları karşılığında dünyaya gitmeye zorlanır ve gönderilir. Gönderilen bu 100 gencin ilk hedefi Weather Dağına ulaşmak ve olağanüstü durumlar için hazırlanmış, bu dağın altındaki korunmuş bölgeye girmektir. 100 gencin bulunduğu kapsülün bu dağ yakınlarına indirilmesi planlanır. Fakat planlar istenildiği gibi gitmez ve bu 100 genç bu dağa uzak bir noktaya düşer. Macera bu şekilde başlar. Araçtan inen gençler dünya da oksijen düzeyinin uygun olduğunu keşfederler fakat yeni dünyada bilmedikleri bir çok şey vardır ve onlar bu dünyada yalnız değillerdir. Gerçekten bölümleri peş peşe izlemekten kendinizi alamayacağınız bir dizi!
  5. Sense 8: 8 farklı şehir, 8 farklı kişi tek bir ruh… Amerika’da yaşıyorsunuz ve bir anda kendinizi Hindistan’da buluyorsunuz ama aslında siz hala Amerika’dasınız… İlginç olmaz mıydı? İşte bu dizi ilginçliğin son boyutu :). Birbiriyle his olarak bağlı 8 kişi… 3’ü Amerika’nın farklı şehirlerinde diğer 5 kişi Almanya, İngiltere, Hindistan, Kore ve Kenya ülkelerinde yaşıyor. Birbirlerinin hissettiklerini aynı anda hissediyor, birbirlerinin yeteneklerine aynı anda sahip olabiliyorlar. Hepsinin ayrı uzmanlığı var ve birileri bu 8 kişiyi teker teker avlamaya çalışıyor. Özellikle 8 kişinin aynı anda hislerini, hareketlerini ve yeteneklerini paylaştığı öyle güzel sahneler var ki gözünüzü kırpmadan izliyorsunuz. Yine hiç tereddüt etmeden mutlaka izleyin diyeceğim bir dizi.

Bunlara ilave olarak aslında Altered Carbon dizisini de eklemem gerekir fakat bu diziye henüz başladım. Şuan harika ilerliyor fakat bunu sürdürebilecek mi emin değilim. Kısaca konusunu söylemem gerekirse, zihin dondurmanın, bilincin başka bedenlere aktarılmasının, ölümsüzlüğün gerçek olduğu bir dünyayı konu alıyor. Bakalım dizi beklendiği kadar iyi olacak mı? Ben de merakla bekliyorum çünkü Netflix’in yüksek bütçeli dizilerinden biridir kendisi 

Hepinize iyi seyirler,Categories: Movie/Book

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: