Mutlu Olmak İçin Ne Yapsak?

Merhabalar sevgili dostlarım, ben geldim!  Kısa bir tatil molası vermiştim kendime, beklenmedik olaylar sebebi ile tatilim birkaç gün uzayıp var gücüyle beni üzüntüye boğmaya çalışsa da işte buradayım, yine yeniden sizlerleyim. İstanbul’un karmaşasına sımsıkı sarılmak üzere tekrar geldim.

Tatil için okumayı planladığım kitapların çoğunu okuyamadım maalesef ama derin bir nefes alıp hayatı içime çektim! Gözlerimi açtım, doğayı kokladım ve tüm neşeli börtü böceğin şarkılarını dinledim… Var oldum! Var olduğumun farkına vardım! Etkisi ne kadar sürecek bilmiyorum… İstanbul ne zaman kasvetiyle tekrar benliğimi ele geçirecek hiç bir fikrim yok ama İstanbul’a rağmen hayat güzel, yaşamak güzel… Ve hepimizin aslında bildiği fakat artık gerçekliği sıradanlığa bürünmesi sebebiyle dikkatlerimizden kaçsa da Hayat Kısa! Düşüncelere dalmayın, geçmişe, anılara eski mutlu günlere bağlı kalmayın! Yeni mutlu günler hazırlayın kendinize… Hepimiz gelecek kaygısıyla yaşıyoruz fakat hiçbirimiz farkında değiliz… Geçmiş ya da gelecek aslında bugünden ibaret! Bugünü nasıl yaşıyorsan anıların mutlu ve geleceğin güzel! Carpe Diem yalnızca kullanabileceğin ünlü bir söz değil! Hepimize bir uyarı aslında… Anı Yaşa! Geleceği düşünerek boşa harcama ya da geçmişte ne kadar da mutlu olduğunu düşünerek bu anı heba etme! Kendine yapabileceğin en kötü şey bu… Anı heba etmek.

mutluluk ile ilgili görsel sonucu

Peki mutlu bir hayat sürmek için ne yapsak? Hayat karmaşası, sorumluluklar, işler güçler bize mutlu olmak için ne kadar izin verir bilemiyorum ama işte benim aklıma gelenler..

  • Uzun vadeli planlar yapma mesela. Uzun vadede neler olacağını tahmin bile edemezsin. Plan yap tabi ama abartıya kaçma! Tanrıyı güldürmek istemeyiz öyle değil mi 
  • Ben motive olduğumda mutlu oluyorum örneğin. Belki sende öylesindir kim bilir? O zaman motivasyon kaynağımızı belirlememiz gerekiyor sanırım. Belki klişe olacak ama bir amacın olmadan motive de olamazsın, en azından ben olamıyorum. Rotasız gemi misali kimse sürüklenmek istemez eminim. Amaçsızlık benim için 1. mutsuzluk kaynağı. O yüzden gerçekçi bir amaç edinmemiz gerekiyor hayatı çekilebilir kılmak adına hiç olmazsa!
  • Kendini tek bir uğraşla boğma! Sosyal bir varlığız sonuçta. Ne kadar yoğun olsan da mutlaka kendine bir gün ayır. İşi düşünmeden uyukla, müzik dinle, seviyorsan kitap oku ne bileyim bilgisayar oyunu oyna. Canın ne istiyorsa onu yap o gün! Bırak saate bakmayı! Aksın zaman! Sen mutlu ol yeter!
  • Arada bir ortam değiştir, arkadaşlarınla buluş eğer arkadaşın yoksa arkadaş edin, doyasıya kahkaha at mesela! Sesli sesli söyle “Kim engelliyor beni!”. Kim engelliyor bizi gülmek için, mutlu olmak için, başarılı olmak için, özgür olmak için kendimizden başka! Ben söyleyeyim. Hiç kimse!
  • Hayalini kurduğun şeyleri ertelemeyi bırak! Mutluluğunun önündeki en büyük engel ertelemek. Hemen işe koyul! Çok istediğin ama bir türlü zaman bulamadığın o kampa git! Pardon tren yolculuğu mu istiyordun? Tamam o zaman hemen biletini al! Yağlı boya tablo mu yapmak istiyordun? Emin ol çok büyük masraf değil bunlar. Karşılığında alacağın keyif ve mutluluğu düşün, emin ol buna değer..
  • Hayalini kurduğun işini kur mesela. İlla çok büyük adımlar atmana gerek yok ufak ufak başlasan gerisi çorap söküğü gibi gelecek merak etme! Ve asla sermayeyi kendine dert etme çünkü dünyadaki çoğu başarılı insan her şeyini sıfırdan kurdular. Nasıl yaptıklarını da bu insanların hayatlarına dair kitapları okuyarak öğrenebilirsin  Neden sen de onlardan biri olmayasın!
  • Kendi değerinin farkına var! En önemli şey bu belki de… Kendini sev ve değerinin farkına var! Senin gibi başka biri yok bu dünyada unutma! Sen eşsizsin!
  • Hayal kur ve hayallerinin peşinden git! Çünkü mutluluk kurduğun hayallerde saklı..
  • İnsanlar ne der diye yapacaklarından vazgeçme! Başkalarına zararın dokunmadığı sürece özgürsün unutma! Ne istersen onu yap kendini etrafındaki insanların dilleriyle sınırlama!
  • Ve en önemlisi aşık ol… Gözlerinin gülmesine izin ver! Bırak kelebekler uçsun midende!
mutluluk ile ilgili görsel sonucu

Ve hayatın akışına bırak kendini! Seni nereye götürdüğünü izle yol boyunca! Emin ol şaşıracaksın vardığın noktaya ve doyasıya mutlu olacaksın…Categories: Miscellaneous, Self-Improvement

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: