Simyacı – Paulo Coelho

Birçok kitap satış sitesinde çok satanlar arasında gördüğümüz kitaplardan biri Simyacı. Özellikle 15-20 yaş grubuna hitap edebilecek bir dünya klasiği. Bir solukta okuyabileceğiniz, akıcı, masalsı bir hikâye sizleri bekliyor Simyacı ile. Endülüslü çoban Santiago bu hikâye ile bizleri alıyor ve bambaşka yerlere götürüyor.

Kısaca kitabın hikâyesine değinmek gerekirse, Santiago, 16 yaşına kadar papaz okuluna gitmiş, Latince, İspanyolca ve din bilimi okumuş, dünyayı tanıma ve yolculuk yapma uğruna okulu bırakmış ve çoban olmaya karar vermiş Endülüs’te yaşayan bir delikanlıdır. Hayatı farklı köylerde koyun otlatmakla ve kitap okumakla geçen Santiago, üst üste gördüğü bir rüyanın etkisiyle, geçtiği köylerden birinde yaşayan düş yorumcusuna gider. Rüyasında koyunlarını otlatan Santiago’nun yanına bir çocuk gelir bir süre koyunlar ile oynar sonra Santiago’nun elinden tutup onu Mısır Piramitlerine götürür ve orda Santiago’ya, eğer buraya gelirsen büyük bir hazine bulacaksın der. Çocuk tam hazinen yerini gösterecekken Santiago uyanır. Düş yorumcusu bu rüyayı dinledikten sonra hazinenin gerçekliğinden ve mutlaka Mısır Piramitlerine gitmesinden bahseder. Santiago dolandırıcı olduğunu düşündüğü düş yorumcusunun yanından ayrılır ve rüyayı unutmaya karar verir. Ta ki yaşlı bir adam, Santiago’nun kitap okuduğu bir sırada yanına gelip sohbetleri esnasında aynı hazineden bahsedene kadar… Bu adam Santiago’nun bütün yaşantısını bilmektedir. Santiago ona kim olduğunu sorduğunda adam ona Şalem Kıralı olduğunu söyler. İnsan yazgısının kendi elinde olduğundan ve her insanın mutlaka Kişisel Menkıbesini gerçekleştirmesi gerektiğini söyler. Kişisel Menkıbenin gerçekleştirilmesi için hayat herkese yardım edecektir. Tek yapılması gereken bizlere verilen işaretleri gözden kaçırmamak ve vazgeçmemektir. Bunları Santiago’ya anlatır çünkü Santiago kendi Kişisel Menkıbesini yaşamaktan vaz geçmek üzeredir. Ve Santiago’nun Endülüs ovalarından Mısır Piramitlerine uzanan yolculuğu bu şeklide başlar.

Kitap baştan sona nasihatname niteliğinde… Santiago’nun yolculuğu boyunca başına gelenler karşılaştığı işaretler, karşılaştığı insanlar, aldığı kararlar sizleri de değiştirecek. Büyüdüğünüzü hissedeceksiniz bu kitapla birlikte.

Simyacı, Brezilyalı roman ve söz yazarı Paulo Coelho’nun 1998 yılında yazdığı romandır. Paulo Coelho Simyacı romanı ile tüm dünyada tanına bir yazar olmuştur. Kitap 26 dile çevrilmiş ve 42 farklı ülkede yayınlanmıştır.

Daha önceki yazılarımdan da anlayacağınız üzere kişisel gelişim benim için çok önemli. Okuduğum kitapları da bu yönde seçiyorum mutlaka. Masalsı bir hikâye olsa da, Simyacı baştan sona kişisel gelişimi destekler nitelikte bir kitap. Hikâye boyunca duyacağınız Kişisel Menkıbeyi amaçlarımız olarak düşünürseniz kitabın verdiği mesaj çok değerli. Amaçlarımızı gerçekleştirme yolunda yılmadan, vazgeçmeden çalıştığımız takdirde yaşam bize onları gerçekleştirmek için sonuna kadar yardım edecek. Tek yapmanız gereken hayatın bize sunduğu fırsatları görmek ve onları iyi değerlendirmek. Hazır yaz tatiline de girmişken, Paulo Coleho’nun Simyacı romanını mutlaka okumanızı mutlaka tavsiye ederim.Categories: Movie/Book

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: