Yabancı Dizi İzleyerek İngilizce Öğrenilir mi?

Bir önceki yazımda izlenmesi gereken diziler üzerine tavsiyelerde bulunmuştum. Tavsiye ettiğim yabancı dizilere buradan ulaşabilirsiniz. Tavsiye yazımı okuyan arkadaşlarımdan ve yakın çevremden aynı tepkileri, daha doğrusu aynı soruları aldım. Hepsi önce yabancı dizi izleyecek kadar İngilizce bilgilerinin olmadığını söyleyip sonra da yabancı dizi izleyerek İngilizce öğrenip öğrenemeyeceklerini sordular. Bende bu sorudan yola çıkarak hemen bu yazımı hazırladım.

ingilizce öğrenmek ile ilgili görsel sonucu

İngilizce öğrenmek çoğumuz için problem teşkil etmekte. Birçoğumuz da çeşitli yollarla İngilizce öğrenmeye çalışıyor çünkü artık  İngilizce özellikle iş hayatınızda olmazsa olmazlardan. Kimimiz kurslara tonlarca para döküyor, kimimiz özel ders alıyor ( yine tonlarca para döküyor), kimimiz kendince evde öğrenmeye çalışıyor…Fakat öyle bir yol var ki çok büyük bir kitle İngilizce öğrenmek için bu yolu seçiyor… İşte bu yol, yakın çevremin de bana sorduğu, yabancı dizi izleyerek İngilizce öğrenmek.

dizi izleyerek ingilizce öğrenmek ile ilgili görsel sonucu

Yabancı dizi izleyerek İngilizce öğrenebilir miyiz? Evet öğrenebiliriz! Ama aynı zamanda hayır öğrenemeyiz! Şimdi bu iki cevabı ele alalım..

Evet öğrenebiliriz. Madde madde nasıl olacağını açıklarsak;

  1. Birincisi, dizilerden İngilizce öğrenebilmek için mutlaka belli bir seviye de İngilizce bilgisine sahip olmamız gerekir. Aksi taktirde Türkçe alt yazı ile bile olsa diziden bir şey anlamayacaksınız (yani gözleriniz dizide değil alt yazıda olacak). Belli bir seviyeye de 12 yıllık zorunlu eğitimle geliyoruz zaten.
  2. İngilizce öğrenimi önce yazma sonra okuma sonra dinleme ve en sonunda konuşma olarak tamamlanır. Yani işin en zor kısmı konuşma kısmıdır. Konuşmaktan sonra en zor kısım dinlemek ve dinlediğini anlamaktır. Çoğumuz yazma ve okuma kısmını kolayca halledip son iki adımda tıkanırız. Bu son iki kısımda tıkanmamızın sebebi pratik eksikliğinden kaynaklanır. Yani dinlemek ve dinlediğimizi anlamak için mutlaka sürekli dinleme yapmamız gerekir. Aynı şekilde konuşmamızı ilerletmek için de sürekli konuşma pratiği yapmamız gerekir. Eğer bizim derdimiz izlediğimizi ya da dinlediğimiz anlamak ise bunu yabancı dizi izleyerek geliştirebiliriz. Kelime bilgisi sıkıntısı olacağı için önce Türkçe alt yazılı dizi izlemek gerekir. İngilizce alt yazılı dizi izlemek daha ileri ki süreçte yapılması gereken bir pratiktir. Son aşama ise tabi ki alt yazı olmadan devam etmektir.
  3. Eğer hiçbir İngilizce bilginiz yoksa ve dizi izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorsanız. Tıpkı bebekler nasıl dil öğreniyorsa siz de bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için çok basit temel çizgi filmler ya da çocuk programları izlemeniz gerekir. Bu programlar sürekli tekrar yöntemi ile size İngilizceyi öğretir. Ama unutmayın bu şekilde sadece dinlediğini anlamayı ve konuşmayı öğrenirsiniz fakat okuma yazmanız olmayacaktır. Ve eğer hiç bir İngilizce bilginiz yoksa sıfırdan dil öğrenmek uzun bir süreci kapsayacaktır. 

Şimdi hayır öğrenemeyiz kısmına geçelim.

  1. Bu kısım sadece sizin İngilizce öğrenme amacınızla ilgilidir. Eğer bu dili öğrenme amacınız genel dil eğitimi ise ya da herhangi bir ortamda kendinizi ifade edebilmek ise kesinlikle yabancı dizilerin büyük faydasını görürsünüz. Fakat amacınız herhangi bir İngilizce yeterlilik sınavını geçmek ise ya da mesleki ya da akademik kariyer için dil öğrenmek ise diziler sizin amacınıza hizmet etmeyecektir. Çünkü dizilerin büyük çoğunluğunda sokak dili, argo ve günlük İngilizce kullanılır ve nasıl kendi günlük hayatımızda kullandığımız belli sayıda kelime ve bu kelimelerin döngüsü varsa bu durum yabancı dillerde de aynıdır ve dizilerden dil öğrenme bununla sınırlı kalır. Yabancı dizi izleyerek YDS, TOEFL, IELTs gibi sınavları geçemezsiniz sadece bu sınavlarda konuşma üzerine sınav olacaksanız yabancı diziler size konuşma pratiği kazandırabilir. Dolayısı ile İngilizce öğrenme amacınıza göre diziler size yardımcı olur ya da olmaz.

Tüm bu maddeler dışında kabul edilmesi gereken önemli noktalar ise;

  1. İngilizce öğrenmedeki amacınız ne olursa olsun yabancı diziler sizin kulağınızı geliştirir.
  2. Konuşmadaki telaffuzu geliştirir.
  3. Özellikle phrasal verb olarak bilinen deyimler konusunda yardımcı olur.
  4. Konuşma hızını artırır. (çok fazla dizi izleyen insanlar bir süre sonra dizilerdeki cümleleri farkında olmadan kalıp olarak ezberlemeye başlar)

Kendim üzerinden konuyu ele alacak olursam;

Benim İngilizce hikayem lise hazırlıkla başladı ve üniversite 2. sınıfta gittiğim kursla devam etti. Daha sonra Erasmus’a katılma kararı aldım ve bu program vesilesi ile yaklşık 6 ay Almanya’da kaldım. Bir süre sonra İngilizce bilgimin aslında çok yetersiz olduğunun farkına vardım ve yabancı dizi izlemeye başladım. Almanya’da farklı ülkelerden tanıştığım insanlarla yaşadığım en büyük problem dinleme ve dinlediğimi anlama üzerineydi. Bu sebeple dizi izlemeye yöneldim aslında. O gün bugündür 100 den fazla yabancı dizi izlemişliğim vardır. Dolayısı ile size gönül rahatlığıyla diyebilirim ki yabancı dizi izleyerek geliştirdiğiniz İngilizce ile herhangi bir ülkede çok rahat yaşayabilirsiniz ve yine gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki sadece yabancı dizi izleyerek dil yeterlilik sınavlarını geçemezsiniz. Mesela ben o kadar yabancı dizi izlememe rağmen YDS sınavına girdiğimde 60 puandan yukarı çıkamadım.

Bu sebeple diyorum ki yabancı dizilerden İngilizce öğrenmeniz bu dili öğrenmede ki amacınıza göre değişir.

Sevgiler,Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: