Başlangıç- Dan Brown

Dan Brown  kitaplarını okuyanlar, araştırma ve tarihin bir romanı ne kadar etkileyici yapabileceğini çok iyi bilir.  Dan Brown’ın tüm kitapları ciddi bir araştırmanın ürünleridir. Bu ciddi araştırmalar, tarih ve gerçek mekânlar ile birleştiğinde sürükleyici bir hikâye ortaya çıkar. Dan Brown tüm kitaplarında bu tekniği kullanmış ve çok başarılı eserler ortaya koymuştur. Eğer henüz okumadıysanız Başlangıç 2018 yazı için size iyi bir kitap önerisi olacaktır.

Konusu

Kitabın ana karakteri Dan Brown’un tüm kitaplarında olduğu gibi yine Robert Longdon. Kitapta Robert’a Edmond Kirsch, Ambra Vidal, Winston, Luis Avila eşlik ediyor. Temel ana karakterlerin yanında tabi ki çeşitli yan karakterler de var.

Konuya değinecek olursak, Edmond Kirsch Robert Longdon’un eski öğrencilerinden biridir. Başarılı bir girişimci, fütürist, yazılımcı ve bilim insanıdır. Son buluşu günümüzde de tüm varoluş tartışmalarının kaynağı olan nerden geldiğimiz sorusunun cevabı üzerinedir. Edmond Kirsch nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizin cevabını bulmuştur ve bu cevabı tüm insanlıkla paylaşacaktır. Bu paylaşımı yapmadan önce dört büyük dini lider ile görüşür. Çünkü buluşu tüm dinleri temelinden sarsacak niteliktedir. Dini liderlerden bu buluşu insanlarla paylaşmaması gerektiği üzerine tehdit niteliğinde telefon görüşmeleri yapsa da Edmond buluşunu insanlarla paylaşmak için bir sunum hazırlar ve bu sunumu canlı yayında yapacağı bir konuşmanın ardından tüm dünyaya duyurmaya karar verir. İspanya da bir çeşitli bilim insanların profesörlerin ve ünlü kişilerin katılacağı bir gece organize eder ve bu etkinliğe eski hocası yeni dostu Robert Logdon’ı da davet eder. Bu sıra dışı gecenin sonuna doğru Edmond Kirsch sahneye çıkar ve konuşmasına başlar tam buluşunu anlatan sunumu başlatacakken başından vurulara öldürülür ve aksiyon dolu hikâye başlar. Robert Longdon eski öğrencisinin sunumunu insanlara ulaştırmaya kararlıdır ve kendini bir dizi olayın içinde bulur.

Karakter Tanımları

  • Robert Longdon: Harvard Üniversitesi’nde dinî ikonoloji ve “semboloji” profesörü, Edmond Kirsch’in eski hocasıdır.
  • Edmond Kirsch: Zengin ve dünyaca ünlü bilim adamı, fütürist, bilgisayar bilimcisi. Aynı zamanda ateisttir.
  • Ambra Vidal: İspanya prensinin nişanlısı ve Edmond Kirsch’in buluşunu açıklayacağı geceyi organize eden zeki ve güzel kadın karakterdir.
  • Winston: Edmond Kirsch’in tasarladığı üstün yapay zekâ. Kendisi yapay zekâ olduğunu söyleyene kadar kimse onun yapay zekâ olduğunu anlamamıştır. Winston ile telefon üzerinden görüşen herkes onu Edmond Kirsch’in çalışanlarından biri olarak düşünmüştür.
  • Luise Avila: Edmond Kirsch’i sahnede öldüren eski asker ve ileri derecede dindar karakterdir. İşlediği cinayetin tanrıya hizmet için gerekli olduğuna inanır.
  • Don Julian: İspanya Prensi Ambra Vidal’ın nişanlısıdır. Kitabın ilerleyen kısımlarında Ambra, Luise Avila’yı nişanlısı Julian’ın tuttuğunu düşünür.

Kitap Yorumu

Dan Brown’un birkaç kitabını okudum. Çoğumuzun okuduğu Davinci Şifresi’ne bayılmıştım. Cehennem kitabı da beni baya etkilemişti. Cehennem kitabı filminin bir kısmı da İstanbul’da Yere Batan Sarayında çekilmişti hatta.

Dan Brown’un okuduğum eserleri arasından baktığımda, Başlangıç ilk sıraya yerleşmiyor maalesef. İyi bir kitap, kesinlikle güzel bir kitap önerisi kendisi, fakat diğer kitaplarında aldığım gizem ve merak hissi bu kitapta beklediğim seviyede değildi. Cinayeti işleyen karakter en baştan belliydi. Sadece azmettiricisi merak konusuydu. Kitapta cinayetten çok, Edmond Kirsch’in “Nereden geliyoruz ve nereye gidiyoruz?” sorusunun cevabı olan buluşunu merak ettim. Sanırım kitabı sonuna kadar okumamı sağlayan en önemli etken bu soruya verilen cevabın ne olduğuydu. Fakat kitap sonunda aldığım cevaplar zaten verilen cevapların üstüne çıkmadı ve beni birazcık hayal kırıklığına uğrattı açıkçası. Tek şaşırtıcı olan Luis Avila’nın azmettiricisiydi.

Sonuç olarak kitap kurgusu, kullanılan mekânlar, yapılan araştırmalar tatmin ediciydi fakat sonu yetersizdi. Fakat şunu tekrar vurgulamam gerekir ki kitabın beklentimin altında kalması tamamen Dan Brown’dan beklentimin çok üst düzeyde olmasından kaynaklıdır. Çok satan bilim kurgu, polisiye kitapları ile karşılaştırmam gerekirse tabi ki  Dan Brown – Başlangıç kitabı ilk beşte yerini alacaktır.Categories: Movie/Book

Tags: ,

1 reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: