Bir Gün-David Nicholls

Bir Gün 2009 yılında yayınlandı ve çok satanlar listesine girmesi çok sürmedi. O kadar sevildi ki Emma ve Dexter’ın hikayesi, bu şahane kitabın filmi de çekildi 2011 yılında. Anne Hathaway ve Jim Sturgess can verdi filmde Emma ve Dexter’a. Film’i de bir o kadar güzel olsa da kitaptan aldığım tadı alamadım şahsen.

Konusu

Kitap Emma ile Dexter’in tanıştığı tarihten başlar. 15 Temmuz 1988… Dexter ve Emma üniversiteden yeni mezun olmuştur. Mezuniyet günü arkadaşları ile vakit geçirirken ortak arkadaşları vesilesi ile tanışırlar. Herkes birer birer ayrılırken Emma ve Dexter baş başa kalırlar o gece ve birlikte Emma’nın dairesine giderler. İkisi de birlikte olmaya karar vermiştir. Fakat Emma’nın hazırlanması uzun sürer ve hazırlanıp geldiğinde Dexter’ın isteği kaçmıştır üstelik Emma’yı o an güzel bulmamıştır. Emma’da bu işlerde iyi değildir zaten. Birlikte olmaktan vaz geçerler ve o gece dost olmaya karar verirler. Yıllarca dostlukları sürer. Emma bir restoranda garsonluk yapmakta Dexter ise bir gece programı sunuculuğu yapmaktadır. Dexter yakışıklı ve sosyal bir gençtir. Zengin bir ailenin çocuğu olmanın verdiği özgüven ile önüne gelen her güzel kızla birlikte olmaktadır. Emma ise daha pasif, sıradandır. Emma ne kadar kontrollü bir kadınsa, Dexter bir o kadar uçarı bir erkektir. Dexter’ın Emma’yı işinden dolayı küçük görmesi, yerli yersiz onunla alay etmesi ve uyuşturucuya başlaması sonucunda Emma onunla dostluğunu bitirir. Bunu umursamayan Dexter zaten kariyerinde yükselişe geçmiştir ve Emma’ya ihtiyacı olmadığını düşünür. Dexter güzel bir model ile evlenir ve bir oğlu olur. Emma ise yazar olma hayali ile restoranda çalışmaya devam eder.

Birkaç yıl sonra Emma restoranda terfi eder. Dexter is karısı tarafından üniversite arkadaşı ile aldatılır. Emma Dexter’ın bu zor durumunda ondan uzak duramaz ve bu süre içinde ona destek olur. Birbirlerine âşıktırlar fakat daha ilk tanıştıklarında birbirlerine verdikleri dostluk sözü onlara engel olmaktadır.

Yıllar geçer Dexter daha fazla dayanamaz ve Emma’ya onunla olmak istediğini söylemek için onun yanına gider. Bu sırada Emma hayalini kurduğu kitabı yazmıştır ve artık bir yazardır. Dexter ona geldiğinde Emma’nın sevgilisi olduğunu öğrenir ve geri döner. Bir süre sonra bu kez Emma dayanamaz ve Dexter’la olmak için her şeyi bırakır ve ona gider. Tam kavuşacakken hiç beklemediğiniz bir şey olur.

Kitap özeti size beklediğinizi vermeyecek bu kitabı mutlaka okumanız gerekecek ne yazık ki…

Karakter Tanımları

  • Emma: Kitabın ana kadın karakteridir. İşçi sınıfı bir ailenin tek kızıdır. Kontrollü ve idealisttir. Bunun yanında biraz asosyal ve biraz da pasiftir.
  • Dexter: Kitabın ana erkek karakterdir. Zengin bir ailenin tek oğludur. Şımarık, alaycı, uçarı ve çapkındır. Bunun yanında girişimci ve sosyaldir.

Bu iki ana karakterler dışında yan karakterler de vardır fakat üzerlerinde pek durulmamıştır.

Yorumu

20’li yaşlarında tanışan iki gencin 30’lu yaşların sonuna kadar süren serüveni… İki farkı karakter iki farklı dünya… Aşktan doğan dostluk…

Bu kitap için söyleyebileceğim o kadar güzel şey var ki hangisini seçeceğimi bilemiyorum. Nefeslerinizi tutacağınız bir son. Bir aşk hikâyesi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. İki karakterin 20 yıl süren kimlik arayışları, itiraf edemedikleri aşkları, hayal kırıklıkları, hayalleri, başarıları, çöküşleri… 20 yıl boyunca birbirlerinden farklı ‘bir günleri’…

Bu kitap ile iki gencin büyüyüşüne tanık olacak ve bu denli güçlü bir aşkın layığı ile sonlanmamasına kahrolacaksınız…Categories: Movie/Book

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: