Okunması Gereken 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Motivasyon! Aslında her şeyin başladığı nokta… Motive olmuş ve hedefe kilitlenmiş bir insanın yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Lakin motive olan insan sayısı beklenenin aksine çok azdır. Şöyle bir arkanıza yaslanıp düşünün. Hayatınızın merkezinde tam olarak ne var? Hayatınız bir sıradanlık içinde sürüp gidiyor mu yoksa uğruna motive olduğunuz bir merkez noktanız mı var? Maalesef çoğu insan hayatını büyük bir sıradanlık ile devam ettirmekte. Belki sende onlardan birisin kim bilir? Ve yine maalesef ki hayatı sıradanlığa bürünmüş insanlar aslında motive olmayan yani temel de merkez noktası diye adlandırdığım “amaç” eksikliği çeken insanlardır… Sonuç olarak da mutsuzdurlar… Ne acı öyle değil mi? Üzerine belki bir saniye bile düşünmediğimiz bir kelime bir anda mutsuzluğunuzun kaynağı olabiliyor. Ortalama insan ömrünün yaklaşık olarak 70 yıl olduğunu düşünürsek bu ömür dediğimiz zaman aralığının belki de yarısını bir arayış içinde geçiriyoruz. Kaldı geriye 35 yıl… Ve maalesef geriye kalan yıllar kaybettiğimiz, “arayış” içinde olduğumuz, yıllara oranla bir hayli enerji kıtlığı çektiğimiz yıllar… Böyle düşününce de insan çok fazla zaman kaybetmeden bu arayış evresini mümkün olduğu kadar kısaltıp hayatının merkezine koyacağı fikri bir an evvel bulmayı ve uğruna motive olmayı istiyor. Peki bunun için ne yapmalı?

Maalesef uğruna alın teri dökeceğimiz yaşama gayemiz, amacımız, yaşadığımız süre boyunca ne yapmak istediğimiz öyle pat diye karar vereceğimiz bir durum değil! Bir süreç… Doğru verilmiş karar da bu sürecin ne kadar doğru değerlendirildiği ile ilgili tamamen. Benim önerim ise bu süreçte doğru kitaplardan yardım alarak hayatımızın arayış evresini mümkün mertebe kısa tutup, alacağınız kararı bir nebze olsun kolaylaştırmak. Bu doğrultu da benim de okuduğum 5 güzel kitabı sizlerle paylaşacağım. Çoğumuzun ne yapacağı konusundaki kararsızlığı iş hayatı ile ilişikli olduğu için seçtiğim kitaplar iş hayatına yönelik kitaplar olacak. Haydi başlayalım!

  1. AMAÇ – Eliyahu M. Goldratt ve Jeff Cox

Genelde kişisel gelişim ve iş hayatı üzerine yazılan kitaplar insanlara sıkıcı gelir. Eğer beyaz yakalı bir özel sektör çalışanı değilse ya da işinde başarılı olup yükselme hedefi yoksa, kitap okurları bu tür kitapları pek tercih etmez. Ama bu kitap beklenenlerin aksine aslında bir roman ve batmak üzere olan bir fabrikanın üretim müdürü olan Alex Rago’nun hikâyesini anlatıyor. Fabrika da çıkan üretim sorunları, teslimat sıkıntıları, müşteriler ile yaşanan sıkıntılar, darboğazlar, rakipler ile olan büyük rekabet… Tüm bunların yanında Alex’in özel hayatı ile iş hayatı arasındaki dengenin bozulması ve boşanmanın eşiğine gelmesi. Bu kitap bir fabrika girdiği bu çıkmazdan nasıl kurtarılır ve özel hayat böyle bir ortamın stresinden nasıl uzak tutulur onu anlatıyor ve bence bunu çok başarılı bir şekilde yapıyor. Emin olun, bu kitaptan hayatınızda veya iş hayatınızda uygulayacağınız birkaç problem çözme tekniği bulacaksınız siz de!

  • MOR İNEK – Seth Godin

Eşim ile iş hayatı üzerine çok konuşuruz. İkimizin de hayalidir kendi işimizi kurmak. Rutin sohbetlerimizin birinde şöyle bir cümle kurmuştu eşim “Önceden üretim sıkıntılı satış kolaydı. Fabrika sahipleri üreticilerine, sen yeter ki üret biz her türlü satarız derken; şimdi durum tam tersi. Artık üretilemeyecek hiçbir şey yok. Şimdi üreticiler, siz yeter ki satın biz üretiriz diyor”. Üzerine düşünürseniz ne kadar doğru bir analiz olduğunu siz de benim gibi kabul edeceksiniz. Artık rekabetçi bir dünyada yaşıyoruz ve bir üründen yüzlerce farklı markada bulabiliyoruz. O kadar çok reklam ve pazarlama stratejileri var ki artık dikkatimizi kolay kolay çekemiyor ürün sahipleri. Eğer bir pazarlamacı ya da satış sorumlusu iseniz. Ya da rakipleriniz arasından sıyrılmanın yolunu arayan bir girişimci iseniz bu kitap size çok yardımcı olacak. Mor İnek. Bir iş hayatı kitabı için ne kadar sıra dışı ve farklı bir isim öyle değil mi? İşte kitap da tam olarak bunu ele alıyor. Farklı ve sıra dışı olmak! Hem pazarlama ve satış stratejilerinde hem de ürün seçimi ve tasarımı konusunda. 

  • HAYAL ET. LİSTELE. YAP. – Lia Steakley

Belki aralarında iş hayatı ile ilgili olmayan fakat dolu dolu ve keyifli bir yaşam sürülmesi için en güzel tüyoların verildiği tek kitap “hayal et, listele, yap”. Motivasyonun ne kadar önemli olduğundan bahsettim sizlere fakat motivasyonda sürekliliğin sağlanmasından bahsetmedim. Emin olun hiç kolay değil bunu sağlamak. Sürekli odaklı olmak, kararlı olmak ve uzun süre bu şekilde kalabilmek. Bu kitap ile verilen önerileri uygulayarak belki de hayatınızın her noktasında başarılı olabilirsiniz hatta hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örnek vaka analizleri ve başarı hikayeleri ile sizi gerçekten başka bir noktaya taşıyacak ve motivasyonunuzu artıracak.

  • SİL BAŞTAN – Jason Fried ve David Heinemeier Hansson

Kitabın tanıtımında da dediği gibi iş hayatıyla ilgili tüm bildiklerinizi unutun.  İş dünyası ile ilgili çoğu kitap sürekli problemlerden bahseder, sorunları dile getiriri, neden başarısız olunduğunu anlatır. Fakat aslında işin kolay kısmıdır, problem tespiti. Çoğu kitap problemi tespit eder fakat çözüm için bilindik yöntemlerin dışında pek bir şey öne süremez. Bu kitap size nasıl olacağını detaylı bir şekilde gösteriyor. Herhalde başarıya giden yolda yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenlerin büyük bir ahenk ve denge içerisinde anlatıldığı nadir kitaplardandır bu kitap, en azından benim okuduğum kadarı ile. Eğer bir iş kurmak ve bu işi büyütmek istiyorsanız ve elinizde bu kitabı tutuyorsanız, doğru yerdesiniz. Çünkü bu kitapta üç kişilik bir gurupla web tasarımı danışmanlığı ile işe başlayan bir girişimci grubunun kısa zamanda büyümesi ve büyük karlar elde etmesi üzerine işin sırrını sizlerle paylaşma hikayesini bulacaksınız. Yolunuz açık olsun!

  • DÜŞÜN VE ZENGİN OL – Napoleon Hill

Ve geldik vurucu noktaya! Asıl hazineyi en sona sakladım. Eğer bu yazıyı okuyorsanız ve bu kitaplardan sadece birini okuyacaksanız hiç düşünmeden bu kitabı okuyun derim. Kesinlikle pişman olmazsınız! Kitap dünya çapında 15 milyondan fazla satması ile zaten değerini gösteriyor. Bu kitapta ne bulacağınız konusuna gelince, işin kimyasını bulacaksınız. Bir işi başarmak istediğinizde vücudunuzun nasıl tepkiler verdiğini ve beyninizin nasıl işlediğini bulacaksınız. Başarıya ulaşmak için kendinizi nasıl yönlendirmeniz gerektiğini bulacaksınız. Bilinçaltının başarı üzerinde doğrudan etkisini ve önemini öğreneceksiniz. Bilinçaltını doğru beslemeyi, sizi başarısızlığa götüren her durumu ve  kavramı zihninizden ve bilinçaltınızdan nasıl sileceğinizi bu kitap ile öğreneceksiniz. İddia ediyorum bu kitabı okuyup yazılanları uygulayan herkes mutlaka başarılı olacaktır. Categories: Self-Improvement

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: