Dikkat Dağıtıcılarla Dolu Bir Dünyada Odaklanmanın 5 Yolu

Etrafımızda bizleri nihai hedefimizden uzaklaştıracak tonlarca şey var. Bu yazıda bu duruma engel olmanın yollarına değineceğiz.

Her başarı öyküsünün en uzun bölümü kararlılıkla ilgilidir.

Başarı bizden çok şey talep ederken, irade ve kararlılık her zaman listenin en başında gelir. Pek çok insan kararlılıkla doğduğumuza inanıyor. Başarılı olanlar ise sadece bol miktarda kararlılıkla doğma şansına sahip olanlar… Fakat başarılı bir kişiye sorarsanız, size daha kararlılıkla doğmadıklarını söyleyeceklerdir; her zaman daha etkin bir şekilde sahip olduklarını kullanmış ya da kullanmak için bir yol bulmuşlardır.

İşte kararlılığınızı kullanmanın ve odaklanmayı sürdürmenin beş yolu:

1. Gününüzü Bir Gün Önceden Planlayın

Uyumadan önce, yarın ne yapacağınız, ne giyeceğiniz, kahvaltıda ne yiyeceğiniz ve işe gideceğiniz rota gibi bazı temel kararlar verin. Bir gece önceden sağlıklı bir sandviç hazırlamak ya da sabah 20 dakika daha erken kalkıp iki yumurta kırarak kahvaltı yapmak, iş yerinize giderken aldığınız poğaça, simit gibi nasıl yapıldığını bilmediğimiz yiyeceklerden çok daha sağlıklı ve faydalıdır.

Aynı şey para harcamaya gelince de geçerlidir. Bir bütçeye karar verin ve buna bağlı kalın.

Bir gece önceden, bitirilmesi gereken önemli işlerinizi bitirmeden maillerinizi açmayacağınıza veya internette sörf yapmayacağınıza dair kendinize bir söz verin.  Programınıza sadık kalın ve gün sonunda birkaç dakika gözlerinizi kapatın ve bunu başarmanın sizi ne kadar iyi hissettirdiğine şahit olun.

Gününüzü önceden planlama alışkanlığı kazanmak, vermeniz gereken kolay kararları önünüzden kaldıracak ve bu kararlar gibi küçük, önemsiz şeylere harcadığınız zaman ve enerji size kalacaktır.

2. İlk Olarak En Zor İşlerinizi Yapın

En zor işler, onları düşünüp stres yaptığımızda ya da ertelendiklerinde daha da kolaylaşmayacaklar. Bu saplantılar zamanımızı ve enerjimizi boşa harcamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Hala zinde ve enerjiniz varken en zor işin hemen başına geçin.

Araştırmalar zihinlerimizin en açık olduğu saatlerin sabah saatleri olduğunu göstermiştir. Günün bu saatlerinde zor işlerin üstesinden gelmek diğer zamanlara göre çok daha kolaydır. Dolayısı ile en zinde ve algımızın açık olduğu bu saatlerde en zor işlere girişmek mantıklı ve doğru bir seçim olacaktır. Bu işler ortadan kalktıktan sonra, zihinsel zorlanma, yetenek ve enerji açısından fazla bir şey gerektirmeyen daha rutin işlerle ilgilenebilir ve rahatlayabilirsiniz.  

3. Zamanınızı Boşa Harcatan ve Dikkatinizi Dağıtan Her Şeyi Ortadan Kaldırın

Gerçek bir acil durum mutlaka oluşacak ve siz mutlaka bu durumla başa çıkmak zorunda kalacaksınız. Acil bir durum olmadığı sürece dikkatin dağılması ve dikkatimizi dağıtan bu işlerin halledilmesi hayatımızın en gereksiz kısımlarıdır ve maalesef bu durumlarla birçok kez karşı karşıya kalırız. Üstelik bu durumlar biz onlara öncelik tanımasak da zamanla kendiliğinden çözülecek durumlardır.  

Acil olmayan bir işin çözümüne uğraşmak bize daha fazla iş yükü olarak geri gelir. Oysa bu tür durumlara cevap vermemekle, çok istekli ve odaklı bir insan olduğunuzu ve zamanla önemsiz, zaman kaybettiren meselelerle daha az rahatsız olacağınızı belirten bir mesaj göndermiş olursunuz.

4. Enerjinizi Koruyun ve Gerektiğinde Yenileyin

Bir şey üzerinde çalışırken enerjinizin azaldığını düşünüyorsanız, hızlıca bir ara verin. Hızlı bir yürüyüşe çıkın, koşun, vücudunuzu esnetin veya sizi işten bir süre uzaklaştırıp yenileyecek herhangi bir şeyi yapın. Sonrasında görevinize yenilenmiş ve keskin bir zihinsel odaklanma ile geri döneceksiniz emin olun.

Öğle yemeğinde büyük bir öğün yemek yerine, gün boyunca taze meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyecekler atıştırın. Bolca su içiniz ve düzenli bir egzersiz programına katılın. Bu konularla ilgili bir rutin düzenleyin, böylece bu konular hakkında düşünmenize gerek kalmaz; bunlar sadece günlük rutinin bir parçası haline gelirler.

5. Sürekli Olarak Kendinize Esas Hedefinizi Hatırlatın

Hedefin arkasındaki “neden”, motive edici olacağı için çok önemlidir. Zihninizde hayalinizin gerçekleştiği, hedefinize ulaştığınız anın filmini canlandırın. Ne kadar ayrıntı girerse bu canlandırmaya o kadar iyi. Hatta bu canlandırmayı bir müzik eşliğinde yaparsanız hayalinize duygusal olarak bağlanırsınız.

Duygusal bağlanma çok önemlidir, çünkü bu sizi hedefinize doğru ilerlemeye, devam etmeye motive edecektir. Her gün gözlerinizi kapatıp 5 dakika boyunca oluşturduğunuz bu filmi izleyin.  Karamsar hissettiğinizde, vazgeçmek üzere olduğunuzda sürekli olarak bu filmi zihninizde canlandırın ve kendinizi motive edin.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: