Yeşil Kart (Amerika Birleşik Devletleri)

Yeşil Kart (Green Card, Avrupada Mavi Kart), Amerikan Hükümeti’nin 1990 yılınından beri göçmenlik vizesi DV Lottery (Diversity Visa Program – Çeşitlilik Göçmen Vize) adı altında her yıl bir defa yaptığı bir çekiliş ile, ABD vatandaşı olmayan yabancılara, bunların 21 yaş altı çocuklarına ve eşlerine ömür boyu ABD’de yaşama, yerleşme ve çalışma hakkı sağlayan bir belgedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak veya INA’nın yürürlükteki hükümleri uyarınca ülkeden sınır dışı edilinceye kadar ikamet edilen hak, menfaat ve ayrıcalıklarla bilinir. Birleşik Devletler vatandaşlığı için 8,9 milyon kişinin hak ettiği yaklaşık 13.2 milyon yasal daimi sakini vardır. ABD silahlı kuvvetlerinde yaklaşık 65.000 kişi görev yapıyor.

ABD Hükümeti her yıl dünya üzerinden 55.000 kişiye sürekli oturma vizesi sağlamaktadır. Çekilişler bilgisayar ortamında yapılan bir kura sonucu belirlenir. İlk “yeşil kartlar” beyazdı ve 1940’ların Yabancılar Kayıt Yasası (AR-3) sonucunda ortaya çıktı. 1950 yılında İç Güvenlik Yasası’nın getirilmesiyle birlikte yeni kurallar AR-3’ün yerine I-151 ile değiştirildi. I-151 resmi adı Alien Kayıt Makbuzu Kart Formu I-151 çok hantal olduğundan, I-151 rengi nedeniyle yeşil kart oldu. 1946’dan 1964’e kadar olan ilk ve son yeşil kayıt kartıydı.

1964’ten 1977’ye kadar I-151 formunun çok sayıdaki sahte sayısından dolayı, on iki değişiklik daha yayınlandı, ancak bunların hiçbiri zaten yeşil değildi, ancak bu belgeye yeşil kart terimi verildi. 1977’de, bilgisayar tarafından okunabilen plastik form I-551 ortaya çıktı, bu hala bazı geliştirmelerde kullanılıyor. 1989’dan bu yana, geçerlilik süresiyle birlikte bu formda yeni bir grafik ortaya çıktı – kart 10 yıl boyunca yayınlandı, daha sonra yerini daha modern ve korumalı bir şekilde değiştirmek zorunda kaldı. 1997 yılının Aralık ayında, 11 Mayıs 2010 tarihinde bir başka değişiklik yapıldı. Form güvenli bir hologram, optik bellek aldı ve dünyadaki en güvenli kimlik belgelerinden biri haline geldi.

Her yıl Birleşik devletler mali yılı başlangıcı olan Ekim ayında başvurular başlar ve yaklaşık 1 ay sonra sona erer. Bir sonraki yılın mayıs ayında çekiliş sonuçları açıklanır.

Hukuki daimi asistanlar, diğerlerinin yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli olarak en az beş yıl boyunca ikamet ettikleri ve iyi ahlaki karakterlere sahip olduklarını gösteren kanıtların üstünlüğünü gösterdikten sonra ABD vatandaşlığına hak kazanırlar. 18 yaşın altındakiler, Amerikalı ebeveynlerinden en az biriyle otomatik olarak ABD vatandaşlığı ve / veya vatandaşlık elde ederler. Mülteci olarak “ABD vatandaşı” olarak kabul edilen göçmenler “yurttaşlar değil, Birleşik Devletler vatandaşları” gibi, ömür boyu sürgün edilmekten muaf tutulmaktadır.

Her hukuki daimi ikametgahı (LPR), ABD hükümeti tarafından, tarihi yeşilimsi rengi nedeniyle “yeşil kart” olarak bilinen “daimi ikametgah kartı” olarak düzenlenmiştir. Eskiden “yabancı kayıt kartı” veya “yabancı kayıt makbuzu kartı” olarak adlandırıldı. Daimi ikametgah kartı, sahibinin yasal bir göçmen olduğu ve ABD’de olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak ve çalışmak için anayasal hakları olan bir kanıt olarak hizmet eder. diğer tüm Amerikalılar. Devlet kimlik kartı ve / veya ehliyet (Gerçek Kimlik Yasası) almak için kullanılabilir. Olağanüstü durumlar dışında, 18 yaşından büyük olan göçmenler, yeşil kartlarını taşımadıkları için hapiste 30 güne kadar harcama yapabilirler.

Daimi ikamet eden kartlar için başvurular Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından kararlaştırılır, ancak bazı durumlarda Amerika Birleşik Devletleri başsavcısı adına hareket eden bir göçmen yargıcı veya Göçmenlik Temyiz Kurulu (BIA) üyesi olabilir. Kaldırma işlemleri sırasında daimi ikamet verebilir. Bir Amerika Birleşik Devletleri federal yargıcı da aynı durumda aynı şeyi yapabilir.

Piyango

ABD hükümeti tarafından her yıl düzenlenen özel bir online piyangoda (çeşitlendirme çekilişi, DV) bir ikamet izni de kazanılabilir. Çekilişin amaçlarından biri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki göçmenlerin pratikte temsil edilmeyen ülkelerden ABD’ye göçü teşvik etmektir. 2008 yılında piyangoya 6,4 milyondan fazla kişi başvurdu. Başvuru sahiplerinin aile üyeleri göz önüne alındığında, toplam katılımcı sayısı 10 milyona ulaştı. Bunların birçoğu Afrika’daki gelişmekte olan ülkelerden (% 41), Asya’dan (% 38), Avrupa’dan% 19, Güney Amerika’dan (% 2)’dir. Bangladeş, 1,7 milyon başvuru ile ilk sırada yer aldı ve onu 684.000 ile Nijerya izledi. Göçmenlerin büyük temsilciliği olan ülkeler, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Haiti, Hindistan, Jamaika, Meksika, Pakistan, Filipinler, Peru, Polonya, Güney Kore, Kanada ve Birleşik Krallık (Kuzey İrlanda hariç) ve Vietnam, piyangoya katılmamıştır, çünkü son 5 yılda bu ülkelerden gelen göçmen sayısı 50 bini aşmıştır.

Kaynak: http://www.wikipedi.orgCategories: Other

Tags: , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: