Çaylak Mühendislere: İlk “Gerçek” İşinizde Başarı İçin İpuçları…

İlk profesyonel mühendislik işiniz için kolları sıvadınız ve insanları etkilemeye hazırsınız. Elbette herkes çaylak olduğunuzu biliyor, özellikle de kendiniz. Sadece nefes al, şüphelerini bir kenara bırak ve bu ipuçlarını hatırla.

Her Zaman Bir Okulda Olduğunu Unutma

Evet ilk mühendislik işini almanın bir kısmı okulda öğrendiğin bilgileri kullanmaktan geçiyor. Ancak hiç şüphe yok ki sizi işe alacak olan şirket çaylak olduğunuzu ve daha çok şey öğrenmeniz gerektiğini biliyor ve bunları öğrenebilme potansiyelinize bakıyor. İşe başvurduğunuzda, listenin en üstüne çıkmanız için takip etmeniz gereken yol gerekli bilgilere nasıl ulaşacağınızı bildiğinizi ve buna ne kadar hevesli olduğunuzu göstermekten geçiyor.

Bunu yapabilmek için endüstri makalelerini, dergileri ve blogları okuyun. Örneğin üretim endüstrisindeyseniz, Apple Rubber’in bloguna bakın. Biyomedikal mühendisliği alanındaysanız, Amerikan Psikologlar Birliği’nin 21. Mühendislik Psikoloji Bölümü bültenini takip edin. Hangi uzmanlığa sahip olursanız olun, sizin için Web toplulukları mutlaka vardır. Bilgiye ulaşma yolları konusunda kendinizi sürekli güncel tutun.

Güçlü Yönlerinize Oynayın

Okuldan yeni çıktın, aklındaki her şey taze, bu durumda kafanda her iş senin için iyi bir iştir. Ancak herkesin güçlü ve zayıf olduğu bazı alanlar vardır. Çevrenizdekilerden güçlü yanlarınızı bulmanıza yardımcı olmalarını isteyin. Yeteneklerinizi numaralandırın, yetenekleriniz ile teorik eğitimlerinizi birleştirin ve bu birleşimi sizi işe alacak olan firmalara gösterin. Onların güçlü yanlarınızı görmesini sağlayın.

Kendi Kişiliğinizi Tanıyın

Myers-Briggs Tip Göstergesi, işyerlerinde kullanılan en yaygın kişilik sınıflandırıcılarından biridir. Myers-Briggs’e göre, dört ana kişilik gruplaması ve her grupta iki seçenek vardır.

*İçe/dışa dönük
*Düşünme/hissetme
*Yargılama/anlama
*Algılama/sezgisel

Bu dört grubun içindeki hangi seçeneklerin size daha uygun olduğunu keşfetmeniz kendizi insanlara daha iyi anlatmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bulunduğunuz ortamda ki kişileri bu gruplamaya göre tanımanız onlarla daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Sahte Olmayın

Bir şey bilmiyorsanız, sadece söyleyin. Herkes senin yeni olduğunu biliyor ve bilmediğini saklamanın bir faydası yok. Aksine, açıkça bilmediğiniz bir şeyi biliyormuş gibi yapmak, iş arkadaşlarınız arasındaki güveni aşındıracak ve yöneticinizin de size olan saygısını azaltacaktır. Güçlü yanlarına oynadığın gibi, zayıf yönlerini de kabul et. Bilmediğini kabul et ve öğrenmek için ne kadar hevesli olduğunu göster. Bu herkesi etkileyecektir.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: