Pazartesi Sendromundan Kurtulmak!

Pek çok insan için Pazartesi günleri bir kabustur. Pazartesi sabahı sendromu olan insanlar hafta sonunun ardından Pazartesi gününü, sonsuz ve isteksiz çalışma, yorgunluk, sinirlilik ve daha fazlası olarak görür. Aslında, Pazartesi sabahı sendromunun nedenlerini anlayarak bu durumun önüne geçmek mümkündür. Pazartesi sendromunun nasıl üstesinden gelinebileceği konusunda ki uzman görüşlerini yazının devamında okuyabilirsiniz.

Hafta Sonları Uyku Rutininizi Değiştirmeyin

Bedenimiz ve beynimiz bir saate göre çalışır. Buna vücut saati denir. Vücut saatinizle uğraşmak çeşitli sorunlara neden olabilir. Değişen bir vücut saati vücut ritmimizi ve duygusal durumumuzu büyük ölçüde etkiler. Yaz ve kış günlerinde zaman ayırdığımız aktiviteleri düşünün ve vücut saatimizi nasıl değiştirdiğimizi hatırlayın. Aslında bu saatlik değişiklikler sadece yaz ve kış arasında ki saat farkı için geçerli değildir. Çünkü her hafta sonu aynı şekilde vücut saatimizde değişiklikler yaparız. Hafta sonları eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek için geç kalkıyoruz ve rahatlamak için daha uzun uyuyoruz. Bu durum vücudun ritminde rahatsızlıklara ve dengesizliklere neden olabilir. Buda haftaya kötü bir başlangıç ​​demektir. Diğer bir deyişle, cumartesi ve pazar günleri 11: 00’de uyanmak ve pazartesi günü 06: 30’da uyanmak, haftaya dinamik bir başlangıç ​​yapmamaya sebep olur. Bunu önlemek için, cumartesi ve pazar günleri rutininizi sürdürmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Ani Değişikliklere Alışın

Pazartesi sabahı sendromu için yapılan bir araştırmada, çalışanlardan duygularının bir kaydını tutmaları istendi. Ve sonuçlar çok şaşırtıcıydı! Çalışanlar, salı, çarşamba ve perşembe günlerinde de Pazartesi günü olduğu gibi stresli ve depresyonda hissediyorlardı. Öyleyse, Pazartesi haftanın diğer günlerinden farklı değildir. araştırmaya göre çalışanların duyguları yalnızca yaklaşan hafta sonundan dolayı Cuma günleri daha olumluydu. Pazartesi günleri stresli ve moralsiz hissetmekten kaçınmak için, bunun yalnızca hafta sonundan yeni bir haftanın başlangıcına geçiş olduğunu ve Pazartesi gününün haftanın diğer günlerinden farklı olmadığını varsaymalıyız. Bu perspektiften bakmak, Pazartesi sabahı sendromunu önlemenize yardımcı olabilir!

Sosyalleşin ve Rahatlayın

Pazartesi sabahı sendromu diğer insanlar ile paylaşımlarda bulundukça azalabilir. Hafta sonunun neşeli ruhunu Pazartesi gününe taşımak için çalıştığımız ortamda ki diğer insanlarla iyi ilişkiler kurmak gerekir. Çünkü hepimiz sosyal varlıklarız. Bu nedenle, işteki diğer insanlarla etkileşimde bulunmak ve onlarla iletişim kurmak, daha mutlu hissetmemize yardımcı olabilir. Ve buda daha yaşanabilir pazartesi günleri demektir!

Hafta Sonları Vücudunuzu Çok Fazla Zorlamayın

Birçoğumuz beklenen hafta sonu geldiğinde çoğu hafta içi rutinimizi bir kenera bırakırız. Mesela, eğer diyet yapıyorsak diyeti keseriz veya spor rutinimize bir mola veririz. Bunların yerine daha sağlıksız beslenme şekilleri veya daha yorucu ve bizi uykusuz bırakacak aktiviteler ile hafta sonumuzu geçiririz. Hafta sonları normal rutinlerimizi yapmamakta aslında vücut saatimizle oynamak anlamına gelir. ABD’deki bir araştırmaya göre, kadınların Pazartesi günleri kendilerini daha az çekici hissettikleri ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi ise kadınların hafta sonlarında kişisel bakımlarına bile ara vermelerinden kaynaklıdır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar hafta sonu boyunca da sağlıklı rutinimizi sürdürmeye çalışmalıyız.

İşinizi Sevmeye Çalışın Veya Yeni Bir Kariyer Planlayın

Pazartesi sabahı sendromunun arkasındaki nedenlerden biri, güzel bir hafta sonundan sonra sevmediğiniz bir işe geri dönüyor olmanız olabilir. Her hafta sevmediğiniz bir işe geri dönmek, yaratıcılığı ve üretkenliği yok ederken strese, depresyona ve huzursuzluğa neden olabilir. Bu yüzden pazartesi sabahı sendromu yaşadığınızı düşünüyorsanız, belki de yeni bir kariyer planlamaya başlamanın zamanı gelmiştir.

Pazartesi Günlerine Bakışınızı Değiştirmeye Çalışın

Araştırmalar, iyi ve sağlıklı bir hafta sonu geçirenlerin bile Pazartesi günleri zayıflamış bir performanstan muzdarip olduğunu gösteriyor. Ayrıca felç ve kalp krizi gibi sağlık sorunlarının Pazartesi günleri en yaygın olduğunu gösteren birkaç çalışma vardır. Eğer sağlıklı, keyifli ve mutlu bir hafta istiyorsanız, öncelikle pazartesi günlerine bakış açınızı değiştirmeyi düşünmelisiniz!Categories: Other

Tags: , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: