Nasıl Hobi Bulunur / Hobinizi Keşfedin

Hobileriniz, çalıştığınız alanın dışındaki ilgi alanlarınızı keşfetmenize izin verir. Yaratıcı olmanıza ve her türlü yeni şeyi denemenize olanak sağlar. Eski hobinizden sıkılırsanız, farklı bir tane seçmek, veya hobiniz yoksa bir hobi edinmek hayatı tazeler. Gerçekten tutku ile ilgileneceğiniz bir hobi bulmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek sizin için en doğru hobiyi bulabilirsiniz.

1-Gün İçinde İlginizi Çeken Konuları Not Alın


Günlük aktivitelerinizden hoşunuza giderek yaptıklarınızı hatırlayın veya not alın. Örneğin bir makale okumak, belki de birşeyler yazmak ya da soğuk bir bira içmek. Diyelim ki bunların birinden hoşlanıyorsunuz, o halde kitap okumak, yazılar yazmak veya evde bira yapmak hobiniz olabilir. Bu örnekler çoğaltılabilir, düşünün ve siz seçin.


2-En Çok Değer Verdiğiniz Şeyleri Düşünün


Bilgeliğe mi değer veriyorsunuz yoksa cesarete mi? Sanat senin için değer ifade ediyor mu? Bir hobi seçerken ona gerçekten değer verdiğinizden emin olun. Örneğin, bir kütüphaneye hobi olarak gönüllü olabilirsiniz, çünkü eğitime değer veriyorsunuzdur ya da belki sanatla kendilerini ifade eden insanlara hayran olduğunuz için resim çekmeye başlayabilirsiniz.


3-Becerilerinizi ve Kişiliğinizi Keşfedin


Bazı hobiler bazı yetenekler gerektirir. Örneğin çok fazla sabrınız yoksa, o el işleri ile uğraşmak sizin için zevk alacağınız bir hobi olmayabilir. Bununla birlikte, bir şeyleri düzeltme ve inşa etme konusunda becerikliyseniz, belki eski arabalar üzerinde çalışmak veya eski mobilyaları yenilemek gibi bir hobiyi düşünebilirsiniz.


4-Sizi Nelerin Heyecanlandırdığını Düşünün

Birşeyler hakkında konuşurken konuşma şekliniz tutkularınızı da ortaya çıkarabilir ve bu tutkular bir hobiye dönüşebilir. Arkadaşlarınıza ve ailenize en çok neyden bahsettiğinizi düşünün. Düşündüğünüzde bile sizi heyecanlandıran konuları keşfedin. Örneğin, yerel politika konusunda tutkuluysanız taban seviyesinde politika ile ilgilenmek bile sizin hobiniz olabilir.


5-Çocukken Neleri Sevdiğinizi Düşünün

Çocukken arkadaşlarınla ​​bisiklet sürmek hoşuna gider miydi? Çizgi romanlar hakkında ne düşünürdün? Resim yapmak senin için nasıl bir duyguydu? Çocukken seni nelerin heyecanlandırdığını iyce düşün. Bunlar hobi için güzel birer seçenek olabilir.


6-Kaldığınız Yerden Devam Edin

Çocukken yapmaktan hoşlandığınız ancak daha sonra bırakmak zorunda kalıdığınız şeylere kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Aile büyüklerinin engellemesinden dolayı ya da çocukken çok paranız olmadığından dolayı bırakmak zorunda kaldığınız oyunlarınız şimdi hobileriniz olabilir.

7-Çocukken Sevdiğiniz Şeyleri Yetişkin Versiyonlarına Bakın

Örneğin çocukken çizgi roman seviyorsanız, şimdi benzer ilgi alanlarına sahip kişileri bulmak için bir çizgi roman grubuna katılmayı deneyin. Ya da çocukken tahta oyunlarını seviyorsanız, şimdi yetişkinlerin oynadığı masa oyunlarına bakabilir ve bu oyunlar ile ilgili klüplere üye olabilirsiniz.


8-Sevdiğin Şeylerin Eğitimini Alın

Yapmayı istediğin ancak çok bilgi sahibi olmadığın yada öğrenmen gereken konular olan şeyler ile ilgili eğitimler alarak bunu bir hobiye dönüştürebilirsiniz. Belki daha sonra bu hobiniz sizin kazanç kaynağınız dahi olabilir.


9-Bir Zanaat Sergisini Ziyaret Edin

Diğer insanların hangi hobilere sahip olduklarını görmek için bir el sanatları dükkanında dolaşın. Model uçaklar inşa etmek ya da kil ile nasıl çalışılacağını öğrenmek gibi hiç düşünmediğiniz bir şey bulabilirsiniz.


10-Elektronik ve Hırdavat Mağazalarına Uğrayın

El sanatları mağazaları gibi, donanım mağazaları da farklı hobileri keşfetmenin bir yolunu sunar. Belki ağaç işleri veya bahçecilik yapmak sizin hobiniz olabilir. Belkide çok daha farklı bir şey keşfedebilirsiniz.


11-Bir Kütüphaneye Gidin

Kütüphanelerde internette bulunmayan çeşitli konularda nasıl yapılır kitapları bulunmaktadır. Sizi ilgilendiren ve yeni hobilere dönüşebilecek konuları bulmak için bunlara göz atmanız çok faydalı olacaktır.


12-Vaktinizi İyi Planlayın

Zamanınız değerli ve sınırlıdır. Yeni hobinizi aramak için bütün gününüzü harcayamazsınız. Bunun için belirli bir süre ayırıp burada yazan maddeler hakkında düşünün. Hobinizin ortaya çıktığını göreceksiniz.


13-Birden Fazla Deneme Yapmak Faydalı Olabilir

İlk denediğiniz şey hobiniz olarak size uygun olmayabilir. Devam etmekten ve başka bir şey denemekten korkmayın. Bir kaç denemeden sonra doğru hobiyi edineceksiniz.


14-Evet Demekten Korkmayın

Normalde hep kaçındığınız yapmak istemediğiniz aktivitelere “evet” demekten korkmayın. Örneğin belki sanat müzesine gitmek senin için çok heyecan verici gelmiyor olabilir ancak orada göreceğin bir şey bir kıvılcam yakabilir. Resim veya sanat restorasyonu gibi, hayal bile edemediğin ancak çok seveceğin bir hobiye bu sayede sahip olabilirsin.


16-Kendinizi Yeniden Tanımlayın

Belki de bazı etkinlikler için yeterince cesur veya sosyal olmadığınızı düşünüyorsunuz. Bu sınırların dışına çıkmaktan korkmayın.
Örneğin, reddettiğiniz size çılgın gelen teklifleri ve davetleri düşünün. Bu bir balo salonunda kalabalığın ortasında dans etmek bile olabilir. Buna bir kez cesaret etmek size dans etme hobisini kazandırabilir.

17-Arkadaşlarınızı Gözlemleyin

Arkadaşlarınızın, sizinkilerle uyumlu olan benzer ilgi alanları ve kişiliklerini düşünün. Belki sizinkilere benzer olan bir arkadaşınız vardır ve aynısını sizde yapabilirsiniz. Onların hobilerini zevkle izlerken bu sizinde hobiniz olabilir. Özellikle sevdiğiniz arkadaşlarınızla zaman geçirirken buna dikkat edin.

18-Ücrestiz Kurslara Katılmayı Deneyin

Bulunduğunuz bölgedeki yerel yönetimlerin düzenlediği ücretsiz kursala vaktiniz yettiği kadar katılarak çeşitli alanları keşfedebilir ve bu alanların sizde nasıl duygular oluşturduğuna bakabilirsiniz. İlginizi çeken bir kurs konusu hobiniz haline gelebilir.

19-Finansal Bütçenizi İyi Ayarlayın

Hobilerinizle ilgilenirken ne kadar zevk alsanız da ekonomik problemler yaşamak istemezsiniz. Bu sebeple seçeceğiniz hobinin sizi maddi sıkıntılara sokmayacağından emin olun. Hobiniz için bütün paranızı harcamamalısınız. Unutmayın hobiniz sizin kaliteli zaman geçirmenizi ve zevk almanızı sağlamalıdır. Size problemler yaratmamalıdır.Categories: Other

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: