Kahvenin 13 Faydası…

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. İçerdiği yüksek seviyede antioksidan ve faydalı besin maddeleri sayesinde oldukça sağlıklı olduğu söylenebilir. Araştırmalar, kahve içenlerin bazı ciddi hastalık türleri açısından daha düşük risk altında olduğunu göstermektedir. İşte kahvenin sağlık açısından en önemli 13 yararı.

1-Enerji Seviyenizi Yükseltir
Kahve, insanların daha az yorgun hissetmelerine yardımcı olabilir ve enerji seviyelerini yükseltebilir. Bunun nedeni, psikoaktif bir madde olan kafein denilen bir uyarıcı içermesidir. Kahve içtikten sonra, kafein kan dolaşımınıza emilir. Oradan beyine yolculuk yapar. İnsanlarda yapılan araştırmalar kahvenin beyin, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, reaksiyon süreleri ve genel zihinsel işlev dahil olmak üzere beyin fonksiyonlarının çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermektedir.

2-Yağ Yakıcıdır
Kafein hemen hemen bütün yağ yakıcı takviyelerin içinde bulunur. Yağ yakmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış az sayıdaki doğal maddeden biridir. Bazı çalışmalar, kafeinin metabolizma hızınızı % 3-11 oranında artırabildiğini gösteriyor. Diğer çalışmalar, kafeinin özellikle obez bireylerde % 10, zayıf insanlarda% 29 oranında yağ yakımını artırabildiğini göstermektedir. Ancak, bu etkilerin uzun süreli kahve içicilerinde azaldığı da görülmüştür.

3-Fiziksel Performansı Önemli Ölçüde Artırır
Kafein, sinir sisteminizi harekete geçirerek, yağ hücrelerinin vücut yağını parçalamasını sağlar. Vücut yağını parçalayarak serbest yağ asitlerini yakıt olarak kullanılabilir hale getirir. Bu etkiler göz önüne alındığında, kafeinin fiziksel performansı ortalama olarak % 11 ila 12 oranında artırabilmesi şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, spor salonuna gitmeden yaklaşık yarım saat önce güçlü bir fincan kahve içmek mantıklıdır.

4-Temel Vitamin ve Minarellerin Bazılarını İçerir
Kahve çekirdeğindeki besinlerin çoğu demlenmiş kahvenin içinde de vardır. Tek bir fincan kahve;

B2 vitamini: günlük ihtiyacın %11’i kadar
B5 vitamini: günlük ihtiyacın %6 ‘sı kadar
Manganez ve potasyum: günlük ihtiyacın %3’ü kadar
Magnezyum ve B3 vitamini: günlük ihtiyacın %2’si kadar

5-Tip 2 Diyabet Riskini Düşürebilir
Tip 2 diyabet, şu anda dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen büyük bir sağlık sorunudur. Kahve içenlerin tip 2 diyabet risklerinin önemli derecede azaldığı görülmüştür. Araştırmalar, çok kahve içenlerin bu hastalığa yakalanma riskinin% 23-50 oranında daha düşük olduğunu gösteriyor. Ancak bu kadar çok kahve içmenin başka ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

6-Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltır
Alzheimer hastalığı en yaygın nörodejeneratif hastalıklardandır. Genellikle 65 yaşın üzerindeki insanları etkiler ve bilinen bir tedavisi yoktur. Hastalığın ilk başta meydana gelmesini önlemek için yapılabilecek birkaç şey vardır. Bunların başında doğru beslenmek ve egzersiz yapmak gelir ancak kahve içmek de inanılmaz derecede etkili olabilir. Bazı araştırmalar kahve içenlerin Alzheimer hastalığı riskinin% 65’e kadar daha düşük olduğunu göstermiştir.

7-Parkinson Riskini Düşürebilir
Parkinson hastalığı, Alzheimer’ın hemen arkasından ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Beyinde dopamin üreten nöronların ölümünden kaynaklanmaktadır. Alzheimer’de olduğu gibi, bilinen bir tedavisi yoktur. Çalışmalar, kahve içenlerin Parkinson hastalığı riskinin % 32-60 arasında azaldığını göstermektedir.

8-Karaciğeri Koruyucu Etkisi Vardır
Karaciğer yüzlerce önemli işlevi yerine getiren harika bir organdır. Hepatit ve karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklar siroz hastalığına neden olabilir. İlginç bir şekilde, kahve siroza karşı koruma sağlayabilir. İçilen miktara bağlı olarak riski % 80 oranında azaltabilir.

9-Depresyon İle Mücadele Eder
Depresyon, yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan ciddi bir zihinsel hastalıktır. Farkında olmasalarda insanların çoğu depresyon ile mücadele etmeye çalışırlar. 2011’de yayınlanan bir Harvard çalışmasında günde 4 ya da daha fazla fincan kahve içenlerin depresyona girme riski % 20 daha düşüktür.

10-Bazı Kanser Türlerinin Riskini Düşürebilir
Kahvenin iki tür kansere karşı koruyucu olduğu görülmektedir: karaciğer ve kolorektal kanser. Karaciğer kanseri dünyada kanser sebepli ölümlerinde üçüncü sırada ve kolorektal kanser dördüncü sıradadır. Çalışmalar kahve içenlerin% 40 daha düşük karaciğer kanseri riski ve %15 daha düşük kolorektal kanser riski taşıdığını göstermektedir.

11-Kalp Hastalıklarına Neden Olmaz ve İnme Riskini Düşürebilir
Genellikle kafeinin kan basıncınızı arttırabileceği söylenir. Bu doğrudur, ancak yalnızca 3-4 mm / Hg’lık bir yükselişle, etkisi küçüktür. Ancak, bazı kişilerde bu etki yüksek olabilir, bu nedenle kahvenin kan basıncını yükselteceği sürekli aklınızda olmalı. Bununla birlikte, çalışmalar kahvenin kalp hastalığı riskini arttırdığı söylemlerini desteklememektedir. Bazı araştırmalar kahve içenlerin % 20 daha düşük felç riskine sahip olduğunu göstermektedir.

12-Daha Uzun Yaşamaya Yardımcı Olabilir
Kahve içenlerin pek çok hastalığa yakalanma olasılığının düşük olduğu göz önüne alındığında, kahvenin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır. Bazı gözlemsel çalışmalar kahve içenlerin erken ölüm riskinin düşük olduğunu göstermektedir. Çalışmalar, kahve içmenin erkeklerde% 20 kadınlarda % 26 oranında erken ölüm riskini azalttığını ortaya koymuştur.

13-En Büyük Antioksidan Kaynaklarından Biridir
Kahvenin diyetlerimizde yer alması oldukça faydalıdır çünkü kahve antioksidanlar açısından zengindir. Araştırmalar, kahvenin içerisindeki antioksidanların bazı meyve ve sebzelerden daha fazla olduğunu göstermektedir.

Kahve Dünya’da ki en sağlıklı içeceklerden biri olsada fazla içilmesi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Özellikle mevcut bir hastalığı olan kişilerin tüketecekleri kahve miktarını doktorlarına danışmaları gerekir. Doktorunuzun uygun gördüğü miktarda kahve içmek iyi gelecektir.Categories: Other

Tags: , , , , , , ,

1 reply

  1. 30 sene sonra kahveden vazgeçtim. Yaşattığı duyguyu çok özlüyorum.. 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: