Şehirlerde Nasıl Sağlıklı Yaşanır?

Bir şehirde yaşamak sağlıklı, sosyal ve konforlu bir yaşam haline dönüştürülebilir. Bütün bunları yapmak için şehir yaşamı birçok fırsat sunar. Bisiklet sürmek ve koşmak, sağlıklı gıda pazarları ve restoranlar, sağlık kurumları ve hastaneler sağlıklı bir yaşama hizmet eder. Bütün bunlardan yararlanarak büyük bir şehirde nasıl sağlıklı yaşanacağı konusunda ipuçlarını bu yazıda bulacaksınız.

Hareketli Olmak

1-Araba yerine bisikletle seyahat edin: Zamandan ve ulaşım masrafından tasarruf etmek için bir bisiklete sahip olabilirsiniz. Arabalar daha hızlı bir ulaşım aracı olarak görülsede şehşr trafiğinde bisiklet çok daha hızlı bir araçtır. Özellikle bulunduğunuz şehirde düzenli bisiklet yolları varsa bisikletiniz vazgeçilmeziniz olmalıdır. Böylece sürekli hareket halinde olacak ve spor ihtiyacınızı karşılayabileceksiniz.

2-Bir spor salonuna katılın: Size yakın bir spor salonu veya spor kulübü olup olmadığını görmek için bir araştırma yapın ve bir tanesine sürekli kayıt olun. Spor saşonların fazla kalabalık olmasına aldırmayın, diğer insanların spor yaptıklarını gördükçe motive olacaksınız. Bu salonda yoga dersleri de varsa çok daha faydalı olacaktır.

3-Formda kalmak için koşun: Bulunduğunuz bölgede koşu yapmak için uygun bir kaldırım ya da park varsa mutlaka koşu yapın. Belki yakın mesafe ulaşımınızı koşu yaparak sağlayabilirsiniz. Şehirde kış aylarında dahi koşu yapabilirsiniz.

4-Yeni insanlarla tanışmak için etkinliklere katılın: Yeni insanlarla tanışıp daha sosyal olmak için spor salonları, yoga dersleri ve çeşitli kurslar uygun ortamlardır. Sosyal bir yaşam hem etrafınızda güvenebileceğiniz insanlar olmasını hemde problemlerinizden uzaklaşarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

5-Yeşil alanlarda zaman geçirin: Halka açık parklar, bahçeler, mesire alanları veya şehrinizin kırsal bölgeleri temiz hava almak ve toprağa basmak için uygun yerlerdir. Hafta sonları buralara giderek doğa ile kucaklaşmak son derece yararlı olacaktır.

İyi Beslenmek

1-Haftalık yemek programınızı yapın: İşinizden her akşam eve gelidiğinizde yapacağınız yemeği düşünmek yerine hafta sonları haftalık yemek planı yapmak çok daha iyidir. Anlık yemek düşünürken mümkün olduğu kadar basit yemekler düşünür ve sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu çok önemsemezsiniz. Haftalk yemek programları yaparken ise sağlıklı yemekleri düşünebilir, bu yemekler için ön hazırlıklar yaparak dolabınızda saklayabilirsiniz. Böylece işten eve geldiğinizde önceden planladığınız sağlıklı yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Planlamalarınızı yaparken protein ve karbondahidrat gibi temel besinler ile vitamin ve minalleri yeterince almanızı sağlayacak planlamalar yapın.

2-Basit pişirme cihazlarını kullanarak zaman kazanın: Önceden planladığınız yemekleri işten eve geldiğinizde kolayca yapabilmeniz için pişirmeyi kolaylaştıracak pratik mutfak araçlarını edinin. Örneğiz hızla ısınan bir fırın, bir ızgara makinesi veya bir düdüklü tencere işinizi kolaylaştıracaktır. Mutfak aletleri seçerken sağlıksız olan plastik ve teflon ürünlerden uzak durun. Cam ve granit gibi ürünlere yönelin.

3-Fast food yerine ev yemekleri restoranlarını tercih edin: Zamanınız yoksa ve dışardan yemek söylemek zorundaysanız fast food yiyecekler yerine ev tipi yemekler sipariş edin. Sipariş ettiğiniz restoranın temizliğinden ve özverisinden emin olun.

4-Organik ürün satan marketleri bulun: Mutfak alışverişini size en yakın olan marketten değil, sağlıklı ve organik ürün satan marketlerden yapın. Aldığınız sebze ve meyvelerin nerede üretildiğini ve ilaç kullanılıp kullanılmadığını sorgulayın. Paketli ürünlerin son kullanım tarihlerine, içerdiklerine ve üretim yerlerine dikkat edin.

5-Etrafınızdaki market, restoran, hastane ve cafe gibi mekanların açık olduğu saatleri öğrenin: Her an ihtiyacınız olabilecek bu tür yerlerin hangi saatler arasında açık olduğunu bilmeniz. Günlük planlamalarınızda size çok yardımcı olacaktır. Gereksiz strese girmenizi ve birşeyleri yetiştirememenizi de engelleyecektir.

Sağlık Yönetimi

1-Sağlık ile ilgili haklarınızı bilin: Devletin size verdiği hakların farkında olun. Aile hekiminizi tanıyın, hastanelerden nasıl randevu alabileceğinizi öğrenin. Hastanelerin ücret tarifeleri hakkında bilgi sahibi olun. Eczanelerin çalışma şeklini öğrenin. Düzenli sağlık kontrolü haklarınızı kullanarak sağlığınızı sürekli kontrol altında tutun.

2-Halka açık alanlardan evinize döndüğünüzde el, ayak ve yüz temizliğinizi iyi yapın: Özellikle büyük şehirlerde çok fazla insan yaşadığı için halka açık alanlarda çeşitli bakterilerin yayılmış olma ihtimali vardır. Park, sinema, tiyatro, otobüs, tren ve alışveriş merkezi gibi halka açık mekan ve araçları kullandıktan sonra eve geldiğinizde yapacağınız ilk iş el, ayak ve yüz temizliğinizi yapmaktır. Böylece buralarda ki zararlı bakteri ve kirleri evimize yaymamış oluruz.

3-Düzenli meditasyon yapın: Şehir hayatında size stres kaynağı olan herşeyi unutabilmek için meditasyon yapın. Şehirler size meditasyın eğitimleri veren bir çok mekan seçeneği sunar. Bunlardan birine bir süre devam ettikten sonra kendiniz evinizde de meditasyon yapabilirsiniz.

4-Evinizde hava temizleyici kullanın: Şehirlerde motorlu taşıtların sayısının fazla olması, fabrika bacaları ve evlerin bacalarından çıkan duman ve gazlar şehir havasının kirlenmesine sebep olur. Evinizin içinde bu kirli havayı solumamak için bir hava temizleyici kullanabilirsiniz. Günümüzde hava temizleyici fiyatları çok yüksek değildir. Özellikler bebeklerinizin temiz hava solumaları için onların odasında bir tane kullanabilirsiniz.

5-Geceleri iyi uyuyun: İyi bir gece uykusu sağlık açısından çok önemlidir. Şehir yaşamında gece uykusunu engelleyecek bir çok etken vardır. Bunların en başında ışık ve gürültü kirliliği gelir. Gürültü kirliliğine engel olabilmek için evlerin ses yalıtımlarının çok iyi yapılmış olması gerekir. Böylece şehrin gürültüsü evlerimizin dışında kalır. Biz uyurken penceremizden sızan ışığın bizi rahatsız etmemesi için perdelerimizin pencereleri iyi kapatması ve içeri ışık geçirmemesi gerekir. Böylece ışık ve gürültüden etkilenmeden iyi bir uyku çekerek ertesi güne zinde başlayabiliriz.Categories: Miscellaneous

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: