Yolcu Dronları (Hava Taksileri / Uçan Arabalar)

Hava taksileri, uçan arabalar, eVTOL’lar vs. gelecekte insanları taşımak için tasarlanan insansız hava araçlarına verilen isimlerdir. Bütün bu araçların ortak özelliği havada hareket etmeleri ve yolcu taşımalarıdır. Bu nedenle bunların tamamını en doğru şekilde tanımlamak için ”yolcu dronu” tanımlaması getirilmiştir.

Yolcu Dronu Nedir?
Hava yolu ile yolcu taşımak için tasarlanmış ve bir pilotun kullanmasına gerek olmadan, oto pilot ile uçabilen hava araçlarıdır. Günümüzde yolcu dronları çok yaygın değildir ve az sayıda olanları da bir pilot kontrolü ile uçmaktadır. Gelecekte yolcu dronları yaygınlaştıkça tamamen oto plotlar ile uçması hedeflenmektdir.

Endüstri büyüdükçe ve bu alan için yapılan yatırımlar arttıkça şu anda bulunan açıklar kapatılarak yolcu dronları hem çok kullanışlı hemde ekonomik olacaktır. Günümüzde yoğun hava trafiğinin nasıl yönetileceği ve yolcu güvenliğinin nasıl sağlanacağı gibi soru işaretleri bulunmaktadır. Ayrıca elektrik bataryalarıyla uçan yolcu dronların hangi menzillere kadar gidebileceği de üzerinde çalışılan diğer bir konudur.

Aşağıdaki resimde pilotsuz hava araçlarının yakıt tiplerine göre farklı tasarımları ve adlandırmaları gösterilmiştir.Categories: Technology

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: