Yolcu Dronları (Hava Taksileri / Uçan Arabalar)

Hava taksileri, uçan arabalar, eVTOL’lar vs. gelecekte insanları taşımak için tasarlanan insansız hava araçlarına verilen isimlerdir. Bütün bu araçların ortak özelliği havada hareket etmeleri ve yolcu taşımalarıdır. Bu nedenle bunların tamamını en doğru şekilde tanımlamak için ”yolcu dronu” tanımlaması getirilmiştir.

Yolcu Dronu Nedir?
Hava yolu ile yolcu taşımak için tasarlanmış ve bir pilotun kullanmasına gerek olmadan, oto pilot ile uçabilen hava araçlarıdır. Günümüzde yolcu dronları çok yaygın değildir ve az sayıda olanları da bir pilot kontrolü ile uçmaktadır. Gelecekte yolcu dronları yaygınlaştıkça tamamen oto plotlar ile uçması hedeflenmektdir.

Endüstri büyüdükçe ve bu alan için yapılan yatırımlar arttıkça şu anda bulunan açıklar kapatılarak yolcu dronları hem çok kullanışlı hemde ekonomik olacaktır. Günümüzde yoğun hava trafiğinin nasıl yönetileceği ve yolcu güvenliğinin nasıl sağlanacağı gibi soru işaretleri bulunmaktadır. Ayrıca elektrik bataryalarıyla uçan yolcu dronların hangi menzillere kadar gidebileceği de üzerinde çalışılan diğer bir konudur.

Aşağıdaki resimde pilotsuz hava araçlarının yakıt tiplerine göre farklı tasarımları ve adlandırmaları gösterilmiştir.Kategoriler:Teknoloji

Etiketler:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: