Yeni Yılda Zaman Yönetimi İçin 5 Önemli Tavsiye

Muhtemelen geçen yıldan kalan; yapacak çok fazla işiniz, çok fazla hedefiniz, çok fazla tamamlanmamış projeniz ve hayal kırıklıklarınız var.

Yeni yıl için bunların üzerine daha fazlasını ekleme fikri biraz heyecan verici ama fazlaca göz korkutucu görünüyor. Bu yüzden tam tersi olarak daha azını yapmaya çalışmanız bu sayede mümkün olan en iyi yılı yaşamanız önerilir.

Yeni yıl için az ama öz planlar yapın ve bu palanları iyi bir zaman planlaması ile gerçekleştirmye çalışın. Yeni yılın sonu geldiğinde kendinizle gurur duyacaksınız.

Daha Azını Yapın

Geçen yılda zamanınızı nasıl harcadığınıza bir göz atın ve yeni yıl programınızda neleri kaldırabileceğinizi belirleyin. Size zaman kazandıran her şey çok önemlidir. İşte bazı örnekler;

İş yerinde üzerinizden atabileceğiniz işleri atın. Zorunlu olmadığınız sorumlulukları almayın. Sosyal medya hesaplarınızı daha az kontrol edin. Mümkün olduğu kadar işlerinizi halletmek için bir yerlere gitmek yerine işlerinizi telefon ve internet ile halledin. Fazla uyumaktan kaçının. Fazla yemek yemekten kaçının. Daha az mazeret bulun.

Daha Azını Bilin

Gündemdeki her konuyu takip etmenize gerek yok. Arkadaşlarınızın son instagram paylaşımlarını görmenize de gerek yok. Facebook ana sayfanızı sürekli tarayarak insanların hikayelerine bakmanız da size lazım değil. Bu dikkat dağıtıcı unsurları azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

Telefonunuzdaki sosyal medya bildirimlerini kapatın veya sosyal medya uygulamalarını tamamen kaldırın. Düzenli olarak okumadığınız bildirim e-postalarından veya bültenlerinden çıkın. Yeni bir tarayıcı sekmesi açtığınızda çok sıkıcı bir sayfanız olsun ve direk aramak istediğiniz yararlı bilgiye odaklanın. Kaçınılması için irade gerektiren cazip ürünlerin olduğu bir sayfa karşınıza çıkmasın. Siyaseti çok fazla takip etmeyin. Hiç bir şey için fanatik olmayın.

Fazla Umursamayın

Bu biraz duygusuzluk gibi gelebilir. Diğer insanların sizin değerli zamanınızı çalacak şekilde sizi meşgul etmelerine izin vermeyin. Gereksiz konularda onların ne düşüneceğini umursamadan insanlara hayır cevabını verebilmeniz gerekir. İşte bunu yapmanın bazı yolları;

Tanımadığınız ya da çok ilginiz olmayan insanların kendi gündemlerini size bildirmek için gönderdikleri e-postalara cevap vermeyin.
Sizinle sosyal medyadan bağlantı kuran insanlar ile konuşmak mecburiyetinde hissetmeyin. Sosyal hayatınızda yakın olan insanlarla konuşmak zaman harcamak değildir, hatta onlara zaman ayırmanız gerekliliktir. Ancak size bir şeyler satmak için kibarca yaklaşan insanların tuzağına düşerek zamanınızı harcamayın. Müşterileriniz veya patronunuz sizin bütün zamanınızı satın alamaz. Çalışma saatleri dışındaysanız ilgilenmek zorunda değilsiniz.

Asla Unutmayın

Dikkatinizi rastgele girdinin girdabından kendi hayatınızın gerçekliğine çevirdikten sonra, gerçek kişiliğiniz olarak görünmeye başlayabilirsiniz. Buna ne yapması gerektiğini hatırlayan ve bunları yerine getiren bir kişi olmak da dahildir. İşte bunu gerçekleştirmenin bazı yolları;

Bir görevi hemen tamamlamayacaksanız, bu görevle ilgili yapmayı düşündüklerinizi hemen not alın. Bu görevi takviminize ekleyin, not defterinize ya da planlayıcınıza yazın. Planlayıcınıza hatırlatmalar ekleyin ve yazdıklarınızı kontrol edin. Önce küçük ve kolay olan işleri halledin. Sonra büyük ve zor işler için motivasyon ve zaman bulacaksınız. Sürekli not alın, yapacaklarınızı unutmayın.

Pişmanlık Duymayın

Geriye dönüp yapmadığınız işler için pişmanlık duygusuna kapılmayın. Bunun yerine yapamadığınız işleri yeni yılda nasıl yapacağınıza odaklanın. Neden sağlığınıza daha fazla dikkat etmediğinize, neden e-postalarınızı cevaplamadığınıza, neden spor yapmadığınıza, neden kitap okumadığınıza, neden hobileriniz ile uğraşmadığınıza, neden kendi iş fikriniz ile ilgilenmediğinize, neden bir müzik aleti kullanmayı öğrenmediğinize pişman olmak size bir sonuç getirmez. Bütün bunların yerine yapmak istediklerinizi düşünü ve yeni yıl için gerçekçi planınızı yapın.

Pişmanlıktan kaçınmamın en önemli yolu kendinize şimdi şu soruyu sormaktır: Şimdi listemdeki işlerimden hangisini yapmazsam yıllar sonra çok pişman olurum? Şimdi listemdeki işlerin hangilerini yaparsam yıllar sonra çok mutlu olurum? Unutmayın, zaman geri gelmiyor. Şimdi harekete geçin ve yeni yılın sonunda kendinize teşekkür edin.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: