İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanmak çoğu insana sadece geleneksel yöntemler ile mümkün olabilecek gibi görünür ve bunun için bir iş yerine gidip çalışmak gerektiği düşünülür. Oysa internet hayatımızın büyük bir bölümünü böylesine ele geçirmişken, para kazanmak için de internetin kullanılabileceği mutlaka düşünülmelidir. Ana gelir kaynağı veya ikinci gelir kaynağı olarak interneti kullanmak para kazanmanın en kolay yoludur diyebiliriz.

İnternetten para kazanmanın birçok yolu vardır. İlk yapmanız gereken bu yolları inceleyerek sizin için en uygun olanları seçmenizdir. Para kazanmak için seçtiğiniz online platforma dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz platformun ayırabileceğiniz zamana ve diğer olanaklarınıza uygun olması gerekir. Online yöntemler ile para kazanmaya başlarken birden bire çok yüksek miktarlar kazanmayı hayal etmeyin. Düşük miktarlada başlayacak olan kazancınız siz profesyonel oldukça artacaktır.

Şimdi internet üzerinden para kazanmanın en iyi yollarına kısaca göz atalım ve kendimiz için en uygun olanlarını belirleyelim. Bu online para kazanma yöntemleri için çok düşük sermaye gerekir veya hiç sermaye gerekmeyebilir. Seçtiğiniz online yöntemde kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar çok kazanabilirsiniz ve hatta zengin olmanız bile mümkündür.

 1. Fotoğraflarınızı Satın:
  Fotoğraf çekme becerisine sahip misiniz? Stok fotoğrafçılık web siteleri, hayal edebileceğiniz neredeyse her konuyu kapsayan devasa fotoğraf depolarıdır. Fotoğrafçılar, çektikleri fotoğrafları bu sitelere gönderirler. Onaylanan fotoğraflar bu sitelerin veritabanına eklenir ve bütün dünyada satışa sunulur. Satılan her fotoğraftan fotoğraf sahibi payını alır. Fotoğraflar sınırsız sayıda satılabilir, böylece hiç çaba harcamadan para kazanmaya devam edebilirsiniz. En önemli stok fotoğrafçılık siteleri arasında; Shutterstock, Photoshelter ve Getty Images bulunmaktadır.
 1. Nasıl Yapılır Videoları Oluşturun (YouTube):
  Son yıllarda, YouTube her türden video kursları ve kılavuzları için başvurulan ilk kaynak haline geldi. Yalnızca abonelik ücreti ödeyen müşterilere özel parola korumalı videolar sunarak para kazanmak bile mümkün oldu. YouTube’da bir ayda 100.000 TL kazanmak bile mümkündür. Şimdi hangi becerilerinizi videoya dönüştürerek insanlara sunabileceğinizi düşünün ve videounuzu oluşturun. Video başlığınızı, açıklamanızı ve etiketlerinizi yazarken doğru anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.
 1. Metin Yazarı Olun:
  Kaleminiz kuvvetli midir? Nerede yaşarsanız yaşayın büyük bir gelir elde etmek isterseniz metin yazarlığı sizin için ideal olabilir. Metin yazarlığı, fırsatlarla olgunlaşmış büyük bir endüstridir. Dünyanın her yerinde ve her sektörden bireysel girişimcilerin, satışçıların, pazarlamacıların, internet sitelerinin, reklamcıların, gazete ve dergilerin metinlere ve dolayısıyla metin yazarlarına ihtiyaçları vardır. Kendinizi göstermek için metninizi oluşturarak onlara bir mail göndermeniz yeterlidir.
 1. İlgi Alanlarınızı Bir Podcast’e Dönüştürün:
  Anlatım kabiliyetiniz iyi midir? Podcast oluşturmak için çok fazla şeye ihtiyacınız yoktur. Bir mikrofon, dizüstü bilgisayar ve ücretsiz kayıt yazılımı ile hazır durumda olacaksınız. Ayrıca, podcast’lerin her gün yayınlanması gerekmez ve kısa olmaları da sorun değildir. Bir podcast’ten para kazanmanın birkaç yolu vardır. En bariz olanı ticari sponsorluklardır. İlgi alanlarınız hakkında konuşun ve kaydedin, bunları yayınladıkça birilerinin dikkatini çekeceksiniz ve sizinle çalışmak isteyecekler.
 1. Bir İçerik ve Web Geliştirme İşi Kurun:
  Web sayfası ve içerik geliştirmenin nasıl yapıldığını biliyor musunuz? WordPress, Weebly veya Joomla gibi platformları kullanarak güzel web siteleri geliştirmeyi kolayca öğrenebilir ve insanlar için web siteleri oluşturarak para kazanabilirsiniz.
 1. Çevirmenlik Yapın:
  İkinci bir dil konuşabiliyor musunuz? Bu durumda bir çok insana göre öndesiniz, çünkü tercümanlık yapabilmek gibi bir yeteneğiniz var. Bildiğiniz dilleri kullanan bireysel girişimciler, satışçılar, pazarlamacılar, internet siteleri, reklamcılar, gazete ve dergiler ile iletişime geçerek çevirmenlik konusunda kendilerine yardımcı olabileceğinizi iletin.
 1. Drop-Shipping Yapmayı Deneyin:
  Drop-shipping hakkında bir şeyler duydunuz mu? Drop-shipping, satıcının aslında fiziksel bir envantere sahip olmadığı bir perakende satış yöntemidir. Bunun yerine, bir müşteri sipariş verdiğinde, ürünü üçüncü bir taraftan satın alırsınız ve onlar ürünü doğrudan sizin müşterinize gönderirler. Böylece ürünlerinizi depolamak veya envanterinizi korumak için hiçbir zaman tek kuruş para harcamak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca, toplu olarak ürün satın almak zorunda kalmayacaksınız. Bu yöntemi kullanarak satış yapabileceğiniz platformları mutlaka araştırın.
 1. Online Kurslar Oluşturun veya Eğitmenlik Yapın:
  Kendi özel ders hizmetinizi oluşturmak, size rahat ve esnek bir yaşam tarzı sağlayan kazançlı bir iş olabilir. Uzman olduğunuz konular için kendi eğitim videolarınızı ve notlarınızı hazırlayarak Udemy gibi bir platforma yükleyin. Hazırladığınız videoların kalitesi yüksek olursa kazanacağınız parayı hayal bile edemezsiniz. Ayrıca canlı yayın yapılan platformlarda canlı dersler vererek eğitmenlik yapabilirsiniz.
 1. Serbest Okuyucu ve Düzeltmeci Olun:
  Konuştuğunuz dilin kurallarını iyi bildinizi düşünüyor musunuz? Bu durumda firmalar, satışçılar, pazarlamacılar, internet siteleri, reklamcılar, gazete ve dergiler yayınladıkları yazıları gözden geçirmeniz ve gerekli düzeltmeleri yapmanız için size hatırı sayılır miktarda ödeme yapacaklardır.
 1. Ses Kayıtlarını Metinlere Dönüştürün:
  Hızlı klavye kullanabilir misiniz? Size ilginç gelebilir ancak birçok firmanın hızlı klavye kullanan insanlara ihtiyaçları vardır. Bir çok firma ve kişi, video veya ses kayıtlarında ki sözlerin yazıya dökülmesini isterler. Hızlı klavye kullanabiliyorsanız bunu onlara gösterin, sorunları çözün ve paranızı alın.
 1. Bir Blog Sitesi Oluşturun:
  Bir blog siteniz mutlaka olsun. Uzmanlık alanınız ile ilgili tavsiyelerinizi blog sitenizde paylaşabilirsiniz. Yada sadece anılarınızı paylaşarak diğer insanların bunları okumasını sağlayabilirsiniz. İnsanlara araştırdıkları konular hakkında blog siteniz aracılığı ile yardımcı olmak diğer bir seçenektir. Mesela, en iyi et yemekleri konusunda veya en iyi tatil yerleri yada bulunabilecek en ucuz arabalar hakkında paylaşımlar yaparak insanların blog sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece sponsorluk anlaşmaları yapabilir veya google reklamlarının blog sitenizde görüntülenmesiyle para kazanabilirsiniz.
 1. E-Kitap İşine Girin:
  E-kitap işi para kazanmanın harika bir yoludur. Kendi e-kitap’larınızı oluşturarak satabilirsiniz. Uzman olduğunuz konuyu bütün detaylarıyla anlatan bir e-kitap veya e-kitap serisi oluşturarak bunu konu ile ilgili olan insanlara satabilirsiniz. E-kitap yazarlığı hem para kazandıran hemde tanınmanızı sağlayan güzel bir yöntemdir.
 1. Yaşam Koçu Olun:
  Yaşam koçluğu, insanların hem kişisel hem de profesyonel hedeflere odaklanmasına yardımcı olan düşündürücü ve yaratıcı bir süreçtir. İnsanlar korkularının üstesinden gelmek, özgüven artırmak, hedefler yaratmak ve başarıya yönelik alışkanlıklara sahip olmak için yaşam koçlarına ihtiyaç duyuyorlar. Nasıl yaşam koçu olunacağına dair bir eğitimi tamamlandıktan sonra bir web sitesi kurun ve insanlara nasıl daha kaliteli bir hayat yaşayabileceklerini öğretin. Uzmanlık alanınız seyahat ise, seyahat koçu bile olabilirsiniz.
 1. Sesli Kitap Okuyucusu Olun:
  Sesinizin tonu ilgi çekici mi? Sesli kitaplar, giderek daha popüler hale gelen bir eğlence biçimidir. Akıllı telefonların rahatlık faktörü, bu alanda bir endüstri patlamasına yol açtı. Sonuç oalrak bu durum serbest anlatıcılar için de bir talep yaratıyor. Sesinize güveniyorsanız kitap seslendirme işine mutlaka bakmalısınız. Çocuk kitapları, romanlar ve hatta ders kitapları bile seslendirilmeyi bekliyorlar.
 1. İnternette Araştırma Yapın ve Anketlere Katılın:
  İyi para kazanmanın bir başka yolu da boş zamanlarınızda internette gezinmek ve online anketleri doldurmaktır. Yarı zamanlı olarak fazladan para kazanmanın bir yolunu arıyorsanız internet araştırması tam size göre. Anketlere katılarak ve markalar hakkındaki düşüncelerinizi paylaşarak da para kazanabilirsiniz. Hatta her tıklamanız için para kazanabileceğiniz siteler bile mevcut, biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır.
 1. Affiliate Marketing Yapın:
  Satış yapmak için bir ürüne sahip olmanız gerekmez. Başkalarının ürünlerini pazarlayarak satış başına komisyon alabilirsiniz. İnternet sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda veya e-mail yolu ile tanıtacağınız ürünlerden yapacağınız satış başına komisyon almanız mümkündür. Bu ürün bir kaç dolarlık küçük bir eşya olabileceği gibi binlerce dolarlık bir makina ya da yüzlerce dolarlık bir online eğitim bile olabilir. Google’a gidin ve affiliate marketing yapmak istediğinizi yazın, karşınıza onlarca seçenek çıkacaktır.
 1. Serbest Çalışan Olun (Freelancing):
  Serbest çalışma, her zaman online para kazanmanın popüler bir yolu olmuştur. Farklı becerilere sahip kişiler için serbest görevler sunan birkaç web sitesi vardır. Tek yapmanız gereken bir hesap oluşturmak, listelere göz atmak ve size uygun göreve başvurmaktır. Ancak unutmayın, yalnızca verilen görevi başarıyla tamamladığınızda ve müşteriniz tarafından onaylandığında ödeme alacaksınız. fiverr.com, upwork.com, freelancer.com ve worknhire.com, serbest işler sağlayan bazı web siteleridir. Bu web sitelerinden aptığınız her iş için 5 $ ile 100 $ arasında para kazanabilirsiniz.
 1. Sosyal Medya Uzmanı Olun:
  Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi sosyal ağ platformları arkadaşlarla etkileşim kurmanın yanı sıra, para kazanmak için de kullanılabilir. Şirketler ve markalar, ürünlerinin popülerliğini daha da artırmak için sosyal medya stratejistlerine ödeme yaparlar. Etrafta çok fazla rekabet olması nedeniyle, hızla viral hale gelebilecek ve marka değerini artırabilecek gönderiler büyük önem taşır. Unutmayın, sosyal medyanın aktif kullanılması için özel zaman ve enerjiye ihtiyacı vardır. Sosyal medya yönetimi konusunda kendinizi geliştirin ve büyük paralar kazanın.
 1. İş Danışmanlığı Yapın:
  İnternetten para kazanmanın bir başka yolu da danışmanlıktır. Herhangi bir alanda uzmansanız, kişisel veya ticari hedefleri konusunda danışmanlık yapmanız karşılığında size ödeme yapmaya istekli insanlar bulabilirsiniz. Danışmanlık yapmak için yeterince kalifiye olmadığınızı düşünebilirsiniz, ancak insanların sizin bilgileriniz için ödeyeceği paraları duyduğunuzda çok şaşıracaksınız.
 1. Ürünlerinizi İnternette Satın:
  Eğer bir ürüne çok güveniyorsanız, o üründen stok oluşturup online satış yapabilirsiniz. Halihazırda pazara hitap eden çok sayıda rekabet mevcut olduğundan belirlediğiniz ürünün diğerlerinden ayrılan faydalı bir özelliğinin bulunması gerekir. Bir niş yaratma düşüncesinde olmalısınız. Satış yapmak için kendi web sitenizi oluşturabilir veya Amazon, Gittigidiyor, N11 gibi platformları kullanabilirsiniz.


Categories: Other

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: