Daha Yaratıcı, Akıllı ve Mutlu Olmak İçin Yapabileceğiniz 4 Şey

Yaratıcılık, “bir şeyler oluşturmaktan” daha fazlasıdır, aynı zamanda kendini yansıtma ile de ilgilidir.

Tarih boyunca, zor zamanlar her zaman dünyanın en parlak fikirlerinden bazılarına yol açmıştır. Araba radyosu Büyük Buhran’dan çıktı. Amazon ve Google, dot-com balonundan çıktı. Harekete geçmek, engelleri aşmak ve ilerlemek istemek insan doğasıdır. Ve bu eylemin kökü her zaman ilhamdır, yeni bir şey yaratmak için ilham almaktır.

Yaratıcılığın sağlığınız üzerindeki etkileri hakkında harika makaleler var, dopamin salınımlarından, artan mutluluktan, azalan kaygı ve strese kadar her şeye atıfta bulunuluyor. Yaratıcılığın bunamaya karşı savunmaya yardımcı olabileceği ve hatta bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceği bile bulunmuştur.

Düzenli olarak biraz yaratıcı ilhamla hepimizin daha mutlu ve sağlıklı hayatlar yaşayabileceğimize kesinlikle inanın. Aşağıdaki dört yol, programınıza biraz yaratıcılık zamanı entegre etmenize yardımcı olabilir.

1- Sabah Sayfaları Yazmak

Yaratıcılık üzerine yazılmış en çok satan kitaplarından biri olan Julia Cameron’ın The Artist’s Way adlı kitabında bulunan bir alıştırmadır.

Fırsat bulabildiğiniz sabahlarda, düşüncelerinizden oluşan üç tam sayfayı elle yaklaşık 40 dakikada serbest yazı olarak yazın. Bunu yaparken kendinizi eleştirmeyin, düzenleme yapmayın. İçinizdeki yaratıcılığın sabah dinginliği ile kaleminizden kağıda döküldüğünü göreceksiniz.

Çoğu insan bu tür egzersizler hakkında şüphe duyar. Ancak The Artist’s Way’in pek çok insan için bir ışık feneri haline gelmesinin en büyük sebeplerinden biri bu egzersizdir. Yaratıcılığımıza en çok engel olan şeyin kendi eleştirel doğamız olduğunu bilin. Eleştiri olmaksızın sabah sayfaları yazmak yaratıcılığınızı coşturacaktır.

2- Kişisel Projeler Oluşturmak

Siz bir girişimci olsanız da olmasanız da, kişisel yaratıcı projelerin peşinden gitmek için çok önemli sebepler vardır. Şirketinizi yeniden markalaştırırken eğlenmek olabilir, kitap yazmak olabilir, çizim veya resim yapmak olabilir, ahşap işleri ile uğraşmak olabilir, bir blog sitesi oluşturmak olabilir, harika sosyal medya sayfaları oluşturmak olabilir, veya başka bir hobinizle ilgilenmek olabilir.

Önemli olan yapacağınız kişisel projenin size ait olmasıdır.

3- Şarkı Söylemek ve Dans Etmek

Hayatın bir parçası olarak dans etmek veya şarkı söylemek hayatınıza muazzam bir neşe getirir.

Vücudunuz aracılığıyla düşüncelerinizi ifade etmek çok güçlü bir şeydir. Dans koreografileri öğrenirken, veya bir şarkıyı söylemeye çalışırken, bvücudunuzun ve beyninizin ne kadar çok çalıştığına şaşıracaksınız. Buda sizi kötü düşüncelerden ve negatif duygulardan uzaklaştırır. Haftalık bir kaç saatlik bu tedavi edici ve özgürleştirici dans seansları bir yıllık terapiden daha etkilidir.

Üstelik sanatın anlamlı bilimsel keşifler için çok önemli bir ilham kaynağı olduğu konusunu da unutmayın.

4- Eskiz Çalışmaları Yapmak

Sabah sayfaları yazmaya benzer şekilde, eskiz çalışmaları yapmak dışa vurum ve bilinç boşaltmanın bir yolu olabilir. Duygusal terapi aracı olarak eskizin kullanıldığı atölyeler Dünya çapında yaygınlaşıyor..

Mükemmeliyetçi eğilimlerinize kafa tutarak, kendinizi yargılamadan çizim yapmanın ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz. Eskiz çalışmaları yapmak kendinizi yargılamayı bırakmanızı, duygusal ağırlıklardan kurtulmanızı ve yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: