Bu Göktaşı Güneş Sisteminin Sırrını Çözecek

Araştırmacılara göre 2018’de ABD’nin Ortabatı bölgesinde gece gökyüzünü aydınlatarak yer yüzüne çarpan bir göktaşı, Dünya’da yaşamın nasıl oluştuğuna dair ipuçları sunabilecek ‘bozulmamış’ organik bileşikler içeriyor. 18 Ocak 2018’de bir ateş topu ve gürültülü bir patlama meydana getirerek yer yüzüne ulaşan göktaşının yeri tespit edildi ve el konuldu. Bilim adamlarının hızlı harekete geçmesi sayesinde, uzaydan gelen bu kayalar kirlenmeden önce araştırmacıların eline geçmiş oldu.

Göktaşı araştırmacısı Robert Ward, ilk parçayı Michigan, Hamburg yakınlarındaki Çilek Gölü’nün donmuş yüzeyinde dururken buldu. Göktaşı parçalarının boyutu doluya benzediği için NASA’nın hava durumu radarını kullanarak konumunu tam olarak belirleyebildi. Hızlı bir şekilde Chicago’daki Field Museum’a götürdü, burada küratör Philipp Heck hemen taşı incelemeye koyuldu.

Bu göktaşı özeldi çünkü donmuş bir göle düştü ve hızla toparlandı. Ayrıca çok saftı. Yapılan açıklamada, minerallerin çok fazla değişmediği ve zengin bir dünya dışı organik bileşik envanteri içerdiği söylendi. Bu tür organik bileşikler muhtemelen göktaşları tarafından Dünya’nın erken dönemlerinde de Dünya’ya taşındı ve yaşamın bileşenlerine katkıda bulundu.

Araştırmacılar, Dünya’da bulunanların sadece yüzde dördünü temsil eden nadir bir H4 kondrit göktaşı olduğunu belirlediler. İlk analizlerde, atmosferde parladığında oluşan yoğun ısıya rağmen hala sağlam olan 2.600’den fazla ayrı organik bileşik içerdiğini belirledi. Ayrıca, 4.5 milyar yıl önce oluşan ana asteroitten 12 milyon yıl önce koptuğu da bulundu.

Birçok bilim insanı kayayı farklı teknikler kullanarak inceleyebildi, bu yüzden tek bir göktaşı için alışılmadık derecede kapsamlı bir veri setine sahip olundu.

Bu göktaşı her ne kadar da Dünya’ya inebilen en temiz göktaşı olsa da, bilim adamları uzaydan gerçekten bozulmamış bir örneği 2023’te incelemeyi hedefliyorlar. Bunun için Osiris-REx uzay aracı, asteroid Bennu’dan bir parça regolit aldıktan sonra Dünya’ya inmek üzere geri dönüş yoluna koyuldu bile. Bu numuneler incelendikten sonra Dünya hakkında bilinmeyen birçok gerçek ortaya çıkartılabilecek.

Kaynak: https://www.engadget.comCategories: Technology

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: