NASA Ay’da Su Buldu!

Yapılan açıklamaya göre NASA, ay yüzeyinin güneşli bir bölümünde su molekülleri keşfetti. Uçan gözlemevi (SOFIA)’nın yardımıyla ortaya çıkan bu keşif, suyun daha önce beklendiği gibi sadece ayın en soğuk ve en karanlık kraterlerinde donmakla kalmayıp, ayın yüzeyi boyunca var olabileceğini gösteriyor. Hawaii Üniversitesi’nde yapılan çalışma Calvius kraterinin yüzeyinde bulunan bir metreküp ay toprağında kabaca 0,35 litrelik bir şişe suya eşit miktarda su olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca, krater yüzeyinin altında daha fazla su olmasının mümkün olduğu düşünülüyor. Bu su keşfinin gelecekteki ay görevleri için faydalı olabileceği öngörülüyor.

Ayın yüzeyi sert, çok az atmosferi var ve güneş ışığında 127 derece sıcaklığa ulaşabilir. Bunun gibi bir bölgede su bulunması şaşırtıcıdır, çünkü su normalde Dünya’da bu sıcaklıkta buharlaşır ve hatta Ay’da daha da düşük bir sıcaklıkta buharlaşır. Daha önce ayın karanlık ve dondurucu bölgelerinde buz gözlemlenmişti, ancak yüksek duvarlı kraterlerine ulaşmak ve toprakta bulunabilecek suyu çıkarmak oldukça zorlayıcıdır.

Bulunan verilerin aydaki yaşamı desteklemek için yeterli miktarda su göstermediği, ancak NASA’nın ay odaklı Artemis programına yönelik görevlere yardımcı olmak için yeterli miktarda su bulunmasının mümkün olduğunu gösterdiği belirtildi.

NASA Ay’da su bulunmasının, aya yapılan görevlerde Dünya’dan götürülmesi gereken su miktarını azaltacağını açıkladı. Astronotların ihtiyaçları için dünyadan su götürmek yerine bu suyun içilebileceği ve hatta oksijene dönüştürülerek yakıt olarak kullanılabileceği bile düşünülüyor.

Ay’da su nasıl var olabilir?

Ayın güneşli bölgelerinde suyun varlığı iki nedenden dolayı oldukça ilgi çekici ve merak uyandırıcıdır. Birincisi suyun oraya nasıl gittiği, ikincisi ise suyun orada nasıl kaldığıdır.

Oraya nasıl geldiğiyle ilgili fikirlerden birincisi, su molekülleri içeren mikrometeoritlerin ayın yüzeyine çarpması ve bu molekülleri biriktirmesidir. Diğeri ise, aya hidrojen molekülleri taşıyan güneş rüzgârlarının, bazı minerallerde bulunan oksijen atomları ile reaksiyona girerek hidroksil (OH) oluşturmak üzere birleşerek daha sonra sıcak mikrometeorit çarpmalarından gelen radyasyonla suya dönüşmesidir.

Bu mikrometeoritler, ay yüzeyine çarptıklarında suyu topraktan oluşan küçük cam benzeri boncuklarla kaplıyor olabilirler. Alternatif olarak, tıpkı Dünya’da olduğu gibi, su ay yüzeyinin çinde hapsolarak toprak taneleri sayesinde sıcak güneşten korunuyor olabilir.

Bu su uçan bir gözlem evi olan SOFIA tarafından tespit edildi. Su moleküllerinin dalga boylarının kızılötesi spektrometre ile tam olarak gözlemlenebildiği açıklandı.

Daha fazla gözlem ile ayın su haritasının oluşturulması ve ayın su durumunun daha iyi bir resminin ortaya çıkartılması hedeflenmektedir.

Kaynak: https://mashable.comKategoriler:Teknoloji

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: