Teknoloji Kış Bunalımından Kurtulmanıza Nasıl Yardımcı Olur?

Kış geliyor ve bu yıl, koronavirüs salgını göz önüne alındığında ruh sağlığınız normalden daha büyük bir darbe alabilir. Araştırmalara göre COVID-19 kış stresinin dahada artmasına sebep oluyor. Daha da önemlisi pandeminin ne zaman biteceğinin belli olmaması ve bu bizi piskolojik olarak yoruyor. Belliki kış bizim dayanıklılığınızı test edecek, bu yüzden şimdiden hazırlanmaya başlamak iyi olur.

Kış bunalımından kurtulmak için kullandığımız teknolojik cihazlar bize yardımcı olabilir. Arkadaşlarımızla ve ailemizle yakınlaşırken, zihinsel sağlığımızı da bozmadan teknolojiyi kullanmanın yolları vardır. İhtiyacımız olduğunda da iş ve okul hayatımızı aksatmadan teknolojik cihazlardan uzaklaşabiliriz. Peki bunu nasıl yapacağız?

1-İş teknolojisini eğlence teknolojisinden ayırın

Pandemi, işimiz ve kişisel yaşamımız arasındaki çizgileri bulanıklaştırdı. Patronunuzla haftalık toplantılarınız ve arkadaşlarınızla geçirdiğiniz mutlu saatler birbirine karıştı.

Bundan kurtulmanın basit bir yolu vardır. Arkadaşlarınızla dijital olarak bir araya gelmek için kullandığınız alanda sanal iş toplantılarınıza katılmayın. Sanal iş toplantılarınız için sürekli olarak evinizde ayırdığınız bir odayı kullanın. Aile ve arkadaşlarınız ile yapacağınız sanal görüşmelerinizi ise evinizin diğer tüm odalarında yapabilirsiniz. İş toplantıları yaptığınız odanız kesinlikle ayrı olsun.

2-Telefonda konuşmayı deneyin

Bütün sanal iş toplantılarını görüntülü olarak yapmak zorunda değilsiniz. Görüntülü görüşmeler bu toplantıların uzamasına sebep olur ve çoğu zaman görüntülü konuşma esnasında saatlerce yerinizden kalkamazsınız. Bu durum ruhsal ve fiziksel olarak sizi etkiler. Görüntülü toplantı yerine telefon görüşmesi ile halledebileceğiniz bütün işlerinizi telefon görüşmesi ile daha kısa zamanda tamamlayabilirsiniz.

3-Sosyal medyanızı temizleyin

Sosyal medya hesaplarınızda kimleri ve hangi sayfaları takip ettiğinize dikkat edin. Sizi eğlendiren, sizi gülümseten ve size katkıda bulunan sayfaları takip edin. Hobileriniz ile ilgili olan sayfaları takip edin ve sizinle ortak hobilere sahip insanlar ile iletişim kurmaya çalışın.

Ağır siyasi içerik paylaşan kişileri veya Dünya’nın en kötü yönlerini size gösteren hesapları takip etmeyi bırakın. Onların size bir faydası olmadığı gibi psikolojik durumunuzu daha da kötüye götürürler.

4-Felaket senaryolarından uzak durun

Sosyal medyada dolaşan felaket hikayelerinden, kıyamet senaryolarından etkilenmeyin. Bu tarz paylaşımları okumayın ve görmemek için bunları yayan hesapları engelleyin. Felaket dedikoduları gerçek olmadıkları halde sizin endişelenmenize sebep olurlar. Bunlara inanmadığınızı söyleseniz bile bu dedikodular bilinçaltınızda yer ederek siz farkında olmadan size zarar verirler.

5-Kendinizi geliştirmeye devam edin

Çok fazla dışarı çıkamadığınız bu günlerin sona ereceğini ve sona erdiğinde dışarıda birçok fırsatın sizi bekliyor olacağını düşünün. Bu fırsatları elde edebilmeniz için yetkinliklerinizi geliştirmeye devam etmeniz gerekir. Ücretli veya ücretsiz online eğitimlere katılarak uzman olmak istediğiniz konularda kendinizi geliştirmeye devam edin.

Sizi çok fazla rahatsız eden birilerinin olmadığı bu günleri hızlı bir gelişim için fırsat olarak görün. İnternet herhangi bir konuda kendinizi geliştirmeniz için size sayısız fırsat sunar. Evde oturup üzülmek ve gün boyu uyumak yerine kendi değerinizi artırmaya çalışın.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: