İstediğiniz Her Şeyi Başarmak için 10 İpucu

Çoğu insanın hayatında ulaşmak istediği hedefleri ve elde etmek istediği başarılar vardır. Bu bir kariyer hedefi, bir spor dalında başarılı olmak, bir müzik aletini çok iyi kullanabilmek, bir kitap yazmak, kendi işini kurmak veya çok para kazanmak olabilir. İnsanın hedeflerine ulaşmak için önce bu hedefe giden yolda nasıl davranması gerektiğini bilmesi gerekir.

İşte hayatta istediğiniz her şeyi başarmak için 10 ipucu.

1- Motive Olmanız Yetmez, Amacınıza Bağlı Olmalısınız

Hedefinize ne kadar bağlısınız? Sizin için ne kadar önemli ve bunu başarmak için neyi feda etmeye hazırsınız? İlk iş olarak kendinizi tamamen bu hedefe bağlı hissetmelisiniz, gerekli motivasyon arkasından gelecektir.

2- Sonuç Değil, Bilgi Aramalısınız

Keşfetmenin, geliştirmenin, denemenin heyecanına odaklanırsanız, motivasyonunuz her zaman artacaktır. Yalnızca sonuçlara odaklanırsanız, motivasyonunuz uçan bir balon gibi olur ve bir fırtınaya denk geldiğinde patlar. Yani önemli olan hedefe değil bu hedefe giden yolculuğa odaklanmaktır. Yol boyunca ne öğrendiğinizi ve neleri geliştirebileceğinizi düşünmek çok önemlidir.

3- Hedefinize Giden Yolculuğu Eğlenceli Hale Getirmelisiniz

Hedefinize giden serüveni sizin için eğlenceli bir süreç haline getirin. Unutmayın harika bir oyunu bile aşırı ciddileştirdiğiniz an, bu oyun duygusal bir ağırlık olmaya başlar. Hedefe giden yolda perspektifinizi kaybetmemek için, yorulmuş ve sıkışmış hissetmemek için ondan nasıl zevk alabileceğinizi bulmalısınız.

4- Olumsuz Sabit Düşüncelerden Kurtulmalısınız

Düşünceleriniz duygularınızı etkiler ve duygularınız işinizi nasıl gördüğünüzü belirler. Kafanızda birçok düşünce dolaşır ve hangisine odaklanacağınıza bilemezsiniz. Bunu belirlemenin basit bir yolu var. Duygusal olarak takılıp kalmanıza sebep olan; korkular ve şüpheler gibi sabit düşüncelere yerine sizi ileriye taşıyacak olan; heyecan, deney yapma, yeni şeyler öğrenme gibi düşüncelere odaklanın.

5- Hayal Gücünüzü Kullanmalısınız

Olumsuz düşüncelerden kurtulduktan sonraki adım, hayal gücünüzü kullanmaktır. İşler iyi gittiğinde, pozitif enerjiyle dolu olursunuz ancak zorluklar yaşadığınızda daha da enerjik olmanız gerekir. Durumunuzu sürekli gözden geçirin ve bir sonraki adım için neler yapabileceğinizi hayal edin. Bulunduğunuz en kötü durumdan bile bir şeyler öğrenebilirsiniz. Neler öğrenebileceğinizi ve bunun size nasıl yardımcı olacağınızı düşünün. Her durumda neler üretebileceğinizi zihninizde canlandırın.

6- Kendinize Aşırı İyi Davranmayı Bırakmalısınız

Bazen eylemleriniz istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Bu durumlarda kendinize karşı iyi davranmayı ve bütün suçu başkasında aramayı tercih edersiniz. Farkında olmazsınız ama bu sizde alışkanlık haline gelir ve size zarar verir. Gerektiğinde kendinize meydan okuyun, korksanız bile bunu yapın ve kötü sonuçlar alınmasının kimin sorumluluğu olduğunu ortaya çıkarın. Bu aynı olayın tekrarlanmaması için gereklidir.

7- Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Kurtulmalısınız

Anlamsız ve dikkat dağıtıcı şeyler, özellikle yeni projelere odaklanmamız gerektiği zamanlarda bir kaçış yolu olarak önümüze gelirler. Size bir faydası olmayan bu anlamsız dikkat dağıtıcılardan kurtulmalı ve projenize odaklanmalısınız. Size gereksiz ve anlamsız zaman kaybettiren şeylerin listesini yapın ve bunları yapmamak için kendinizi sorumlu tutun.

8- Başkalarına Aşırı Güvenmemelisiniz

Partneriniz, arkadaşınız veya aileniz dahil başkalarının sizin için bir eyler yapmasını asla beklememelisiniz. Hepsi kendi ihtiyaçları ile meşguller. Kimse hayatını senin mutululuğ ve başarın için adamış durumda değildir. Herekesin kendisi için ayrı sorumlulukları vardır. Sende kendi sorumluluklarını kendin yüklenmelisin.

9- Her Zaman Planlı Olmalısınız

İleriye dönük en az üç adımınızı önceden bilmelisiniz. Bu adımları ne zaman ve nasıl yapacağınızı belirterek haftalık takviminizi oluşturun. Ne – ne zaman – nasıl planlanması önemlidir. Öğrendiklerinizi sürekli gözden geçirin ve neleri geliştirebileceğinize karar verip planlarınızı güncelleyin.

10- Kendinizi Tükenmiş Hissetmekten Kaçınmalısınız

Çok motive olduğunuzda tükenmiş hissetmekte daha kolaydır. Herhangi bir yorgunluk belirtisinde dinlenmek için zaman ayırın. Haftalık takviminize rahatlama ve eğlence zamanı ayırdığınızda bedeniniz ve zihniniz dinlenir. Meditasyon yapın veya sadece derin nefes alın, gözlerinizi kapatın veya beş dakika boyunca bir şeye odaklanın. En büyük yıldızlar, en zengin iş adamları veya en başarılı sporcular bile bazen tükenmiş hissederler. Onları motive eden şey, ne kadar daha iyi veya ne kadar daha hızlı olabilecekleri konusundaki meraklarıdır. Her şeyden önce meraklı olun, bu sizi hedeflerinize ve başarıya götürecektir.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: