Başarılı Olmanın 7 Adımı

Çağımızda, her şeyin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini ister duruma geldik. Hızlı kilo vermek, daha hızlı gelişen bir kariyer hedefi, daha kısa sürede para kazanmak, sorularımıza daha hızlı yanıtlar bulmak ve hatta daha hızlı internete sahip olmak gibi aceleci davranışlarımız var. Doğrusu, sizi bir gecede başarılı kılacak tek bir gizli formül yoktur. Bununla birlikte, kariyerinizde başarıya giden yolculuğunuzun daha kolay ve bir düzen içinde olmasına yardımcı olabilecek bazı proaktif önlemler vardır. Daha kararlı bir şekilde başarının basamaklarını tırmanmak için şu adımları mutlaka deneyin:

1-Somut Hedefler Belirleyin

Daha kararlı bir şekilde başarıa ulaşmak için önce kariyeriniz için bir yol haritasına ihtiyacınız vardır. Sonuçta, aklınızda bir hedef noktası yoksa kestirme yollardan yararlanamazsınız. Başarının tanımı herkes için farklıdır, bu nedenle kişisel hedeflerinizi netleştirmeniz önemlidir. Hayatınızda neyi başarmak istiyorsunuz? Mümkün olduğu kadar spesifik olun, çünkü yalnızca somut hedefler belirlediğinizde onlara yönelik eyleme geçirilebilir adımlar gerçekçi adımlar atabilirsiniz.

Büyük ve uzun vadeli hedefler kariyeriniz için bir çerçeve oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ancak büyük hedeflere ulaşmak için, önce daha ulaşılabilir ve büyük hedefe ulaşmanızda size yardımcı olacak daha mini hedefler oluşturabilirsiniz. Çıtayı yüksek tutarak, her zaman sıkı çalışmak için bir motivasyon kaynağınız olacak ve belirlediğiniz küçük ara hedefleri başardıkça kendinize inancınız artacak.

2- Bir Rutin Oluşturun ve Ona Bağlı Kalın

Başarılı insanların çoğu bunu zaten biliyor ancak tekrar etmenin büyük bir faydası var. Rutinler ilerlemenizi sağlar ve büyümeye devam etmenize yardımcı olur. Bir rutini takip ederseniz, zaman içindeki ilerlemenizi izlemek çok daha kolay olur. Rutinler, kariyerinizi oldukça hızlı bir şekilde ilerletebilecek iyi alışkanlıklar edinmenize yardımcı olur.

Örneğin, rutininizin kariyer yolunuzla ilgili yayınları her akşam yemekten sonra bir saat okumak olabilir. Belirli aktiviteler için belirli zamanları ayırırsanız, bir süre sonra beden hafızanız oluşur. Pozitif rutinler uygulandığında, sonuçları genellikle hızlı bir şekilde görmeye başlarsınız.

3- Bir Akıl Danışmanınız Olsun

Çok başarılı birçok insanların ortak noktalarından biride bir akıl hocalarının olmasıdır. Danışmanınız sizinle aynı kariyer yolunda ama sizden çok daha ileride olan bir kişi olmalıdır. Tecrübeleri ile size kariyer yolunda bilgiler verebilir ve rehberlik edebilir.

Ayrıca, potansiyel tuzaklardan nasıl kaçınacağınız ve kariyerinizin sonraki adımlarına nasıl yaklaşabileceğiniz gibi konularda size yardımcı olabilir. Bir akıl hocası, kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilecek başkaları ile aranızda ağ kurmayı genellikle kolaylaştıracaktır. Bir akıl hocasına sahip olmak birçok yönden size fayda sağlayabilir ve kesinlikle başarıyı daha hızlı bulmanıza yardımcı olabilir.

4- Rutininizi Düzene Koyun

Hayatınızı basitleştirerek başarınız önünde duran engelleri ortadan kaldırabileceğinizi unutmayın. Olumlu rutinler kariyerinizde daha hızlı ilerlemenize yardımcı olabilir. Ancak kötü alışkanlıklar ve zaman kaybettiren rutinler ters etki yaratır. Öyleyse, kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmak için rutinlerinizi düzene sokmalısınız.

Öncelikle, zamanınızı alan ve kariyerinizi ilerletmeye yardımcı olmayan neler yaptığınızı düşünün. Sosyal medyada gereksiz zaman harcamak, tv izlemek, fazla uyumak vb. Bunları belirledikten sonra, onları ortadan kaldırmak veya en azından kontrol altında tutmak için çalışın. Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak disiplin gerektirir. Bu şekilde daha fazla odaklanabileceksiniz, bu da sizi kariyer açısından gitmek istediğiniz yere çok daha hızlı götürecektir.

5- Hayır Demeyi Öğrenin

Herkesi her zaman memnun etmeye çalışmak başarısızlığın en önemli sebeplerinden biridir. Başarının kesin bi formülü yoktur ancak başarısızlığın kesin formülü hayır diyememek olabilir.

Evet demek kolay ve sevindiricidir. Ama çok fazla evet dersen, kendi kaynaklarını sürekli başkaları için kullanıyor olabilirsin. Evetci bir kişi iseniz, muhtemelen çok fazla proje ve taahhüt üstlenmeyi kabul ediyorsunuz. Ya da her şeyi hemen kabul eden ve sonra kaçan bir insansınız. Her iki durumda da, bu eğilimler kariyer gelişimi açısından size herhangi bir ilerleme sağlayamaz.

Hayır demek zor olabilir, ancak uzun vadede genellikle çok daha iyidir. Dürüstlüğü gösterir ve kendinizi kariyerinizi ilerletmeyen şeylere zaman harcamaktan kurtarabilirsiniz.

6-Paranızı Akıllıca Kullanın

Daha hızlı başarılı olmak istiyorsanız, para tasarrufu konusunda akıllı olmanız gerekir. Her maaşınızın bir kısmını tasarruf hesabınıza yatırın. Evet, sıkıcı olabilir, ancak şimdi biraz tasarruf etmek çok uzak olmayan bir gelecekte başarınıza katkıda bulunabilir. Başarılı insanlar genellikle kendi minimum imkanları ile yaşarlar. Bu cimrilik değildir, daha fazla para kazanmanın para gerektirdiğini bildikleri ve hazırlıklı olmak istedikleri için bu şekilde yaşarlar.

Para tasarrufu konusunda akıllı olduğunuzda, kendinize bir güvenlik ağı oluşturacaksınız. Bir yatırım yapmak veya bir iş girişimi başlatmak için bir fırsat ile karşılaştığınızda, hızlı bir şekilde harekete geçmeye hazır olacaksınız.

7-Hatalarınızdan Ders Alın

Başarısızlık, başarıya lezzetini veren çeşni gibidir. Bir girişimci olarak konfor alanınızdan ne kadar çok çıkarsanız, hata yapma olasılığınız o kadar yüksek olur. Başarılı olmak istiyorsanız, bu yanlış adımların sizi ezmesine veya yıkmasına izin vermemelisiniz. Onları dünyanın sonu olarak görmek yerine, onları bir fırsat olarak görmelsinizi. Sonuçta, başarısızlıklarınız en büyük öğretmenlerinizdir. Bugün başarısızlık gibi görünen şey aslında gelecekte çok daha büyük bir başarısızlıktan kaçınmanıza yardımcı olacak bir ders olabilir.

Mükemmelliğe değil, ilerlemeye odaklanın. Hatalarınızdan ders çıkarırsanız, daha güçlü ve daha bilgili olursunuz ve bu çok daha hızlı başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: