Korkularından Kurtulman İçin 6 Strateji

Gök gürültüsü, dişçi koltuğu, karanlık, deprem, değerli birini kaybetme veya yüksek bir yerde bulunmak gibi herkesin çeşitli korkuları mutlaka vardır. Aslında korku vücudumuzu dikkatli olması konusunda uyaran normal bir tepkidir. Anksiyete ise mevcut bir şeyden korkmaktan çok yakın veya uzak gelecek ile yoğun şekilde hissedilen endişe ve panik durumudur.

Korku ve anksiyete hayatta kalmak için gereklidir ancak hayatımızda bir kalıp haline geldiğinde sorun haline dönüşür. Mutfak lavabosundaki tıkanıklığı görmezden gelemeyeceğiniz gibi anksiyete problemini de görmezden gelmemelisiniz. Lavabo tıkanıklığını kendi kendinize çözmeye çalışırsınız ve eğer çözemezseniz mutlaka bir usta çağırırsınız çünkü bu tıkanıklık ile yaşayamazsınız. Korku ve anksiyete fiziksel ve zihinsel istikrarınıza zarar verdiğinde, her şeyden endişe duymanıza ve sürekli kaçmanıza sebep olduğunda, yani hayatınızın gidişatını tıkadığında da aynı şekilde bir çözüm aramalısınız. Bu çözümü kendi kendinize üretemiyorsanız bu konuda usta olan birilerine başvurmalısınız.

Aşağıdaki 6 adım, hayatınızdaki korku ve anksiyete bozukluklarından kurtulmanız için size yardımcı olabilir. Kendi kendinize kurtulmanız mümkün olmuyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Adım-1 : Korkularınız Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Bu ilk adım en zor adım olabilir, ancak aynı zamanda kesinlikle en gerekli olan adımdır. Bilinçaltınızın tozlu bölgelerine sakladığınız bir korkunun üstesinden gelemezsiniz. Onunla yüzleşmelisin. Yüzünüzü birine çevirdiğinizde o kişiye bakarsınız, nasıl göründüğünü ve nasıl davrandığını anlayabilirsiniz. Korkularınıza döndüğünüzde de aynı şekilde onunla ilgili daha önce bilmediğiniz şeyleri fark edersiniz. Bu farkındalık, korkularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacak en büyük ve ilk adımdır.

Korkularınız ve endişelerinizle tam olarak yüzleşmek için iki veya üç haftalık bir süre boyunca günlük tutabilirsiniz. Fark ettiğiniz tüm korkularınızı ve onlarla ilgili detayları yazın. Kapı zilini duyduğunuzda elleriniz terliyor ve mideniz kasılıyor mu? Sabahları mı yoksa akşamları mı daha fazla anksiyete semptomu yaşarsınız? Korkularınız ortaya çıktığında ne yapmak eğilimindesiniz? Önemli görünen her şeyi not alın. Korku kalıplarınızı ve belirtilerinizi yazıya aktarmak onların gizemini çözmenize yardımcı olabilir. Bütün korkularınızı kağıda döktükten sonra artık o kadar büyük ve aşılmaz olmayacaklar.

En önemlisi, korkunuzla ilgili her şeyi öğrenmek size ona nasıl karşı koyacağınız konusunda bir fikir verecek.

Adım-2: Hayal Gücünüzü Olumlu Yönde Kullanın

Hayal gücü harika bir şeydir. Size güç, yaratıcılık ve ruinin dışında düşünme yeteneği verir. Ne yazık ki, aktif bir hayal gücü, olumsuz şeyler hakkında düşünmenize neden olduğunda zararlı bir araç olabilir. Hayal gücünüz korkularınızı büyütebilir, durumunuzu gerçekte olduğundan çok daha kötü gösterebilir.

Hayal gücünüzün sizi korkunun karanlık koridorlarına götürmesine izin vermek yerine, onu korkunun üstesinden gelmek için kullanın.

Rahat olduğunuz ve endişeli olmadığınız sakin bir an seçin. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi normalde korkuya neden olan bir durumda hayal edin. Örneğin, kalabalık bir binada kaybolmaktan korkuyorsanız, kendinizi kalabalık bir havalimanında hayal edin. Bu durum ile başa çıkabildiğinizi ve kalabalığın üstesinden geldiğinizi düşünün. Herhangi bir kötü olay olmadan eve güvenle döndüğünüzü hayal edin.

Hayal ettiğiniz senaryonuzda deneyimlediğiniz huzur aslında gerçek sıkıntıyı daha barışçıl bir şekilde atlatmanıza yardımcı olabilir.

Adım-3: Beyninizi Normalden Farklı Bir Şekilde Kullanın

Korkunuz ve endişeniz beyninizin belirli bir bölümünden kaynaklanır ve duyguların rasyonel düşüncenin üstesinden gelmesine izin verir. Korku belirtilerinizin ortaya çıktığını hissettiğinizde, beyninizin farklı bir bölümünü kullanmaya çalışın. Kaygınız için 1 ve 10 arasında bir derece belirleyin. 1 tamamen sakin ve 10 endişenizin en yüksek seviyede olduğunu gösterir. Örneğin korkunuzu 7 olarak derecelendirdiyseniz bunu 3’e düşürmek için çalışın. Korku puanınızı düşürmek için 4. adımı kullanmayı deneyin.

Adım-4: Nefesinize Odaklanın

Düzgün nefes almak sandığınızdan daha da önemlidir. Genellikle anksiyete kısa nefeslerle başlar. Kısa nefesler vücudunuzda hızla bir anksiyete atağına dönüşen bir dizi olumsuz tepkiye neden olur. Bu hızlı anksiyete ataklarının üstesinden gelmenin anahtarı nefesinizi kontrol etmektir.

Neyse ki, derin nefes almak karmaşık değildir. Korktuğunuzu fark ettiğinizde, durun ve nefesinize odaklanın. Bir nefes alın ve sonra yavaşça bırakın. Nefesinizi aldığınızdan daha uzun sürede verin. Bu sadece psikolojik bir rahatlamayı değil aynı zamanda fiziksel olarak sakinleşmeyi de sağlar.

Adım-5: Farkındalık Pratiği Yapın

Farkındalık hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Farkındalık, korkunuzun daha fazla farkına varmanızı sağlayan pasif bir düşünme aktivitesidir. Adım-1’de öğrendiğiniz gibi, farkındalık korku ve endişenizin üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Korku ve endişe zamanlarınızın bazılarında bu farkındalık ipuçlarını uygulayın. Korku belirtilerinizin ortaya çıktığını fark ettiğinizde, oturun ve size neler olduğunu düşünün. Bu, zihinsel bir günlük yazmak gibidir. Semptomları ortaya çıktıkça gözlemleyin. Onun hakkında hiçbir şey yapmayın. Sadece oturun ve korkunuz devam ederken kendinizi takip edin. Pasif olmak, öz farkındalığınızı artırır ve korku yaşadığınızda yaptığınız tipik şeyleri yapmanıza engel olur. Seni bir rutinden kurtarmaya yardımcı olur

Adım-6: Doğayı Terapist Olarak Kullanın

Bir terapistle konuşmak, korkularınız ve endişelerinizle başa çıkmanın mükemmel bir yoludur. Ancak, her zaman terapistinizin ofisinde olamazsınız. Bunun yerine dışarıda yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsiniz. Parklarda, bahçelerde veya yeşil bir alanda bulunan doğal güzellik, korku ve endişe belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Doğa insanları sakinleştirir, stres seviyelerini azaltır ve ruh hallerini endişeden rahatlığa doğru değiştirir. Dışarıda yürümenin veya koşmak beynimizi farklı şekilde kullanmamızı gerektirir, bu da mantıksız düşüncelerden ve korkunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek daha net düşünceyi getirecektir.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: