Sizi Tembellikten Kurtaracak 10 Basit Alışkanlık

Tembellikten kurtulmak ve sizin için gerçekten önemli olan şeyleri zamanında ve tam olarak yapmak aslında o kadarda zor değil. Bazen kendinize ödül olarak tembellik yapmaya izin vermeniz ve biraz şımartılmanız normaldir. Ancak aşırı tembellik sizi hayatınızdaki çoğu yarışta geride bırakır. Temeblliğin sizi geride bırakmasına izin vermeyin ve onu zararsız bir miktarın altında tutun. Bunun için size önereceğimiz 10 basit alışkanlığı mutlaka denemelisiniz.

1-Kendinize İyi Davranın

Çok tembel olduğunuzu hissettiğinizde, kendinizi suçlamak ve kendiniz cezalandırmak doğru bir çözüm değildi. Bu çoğu kez daha başarısız gibi hissetmenize yol açabilir. Böylece başlamak için daha az motive olmuş hissedersiniz. Böyle zamanlarda kendinize kızmak yerine kendinizi motive etmeye çalışın. Bunu yaparken de bir sonraki adımlarda verilen teknikleri kullanın.

2-Küçük Bir Adımla Başlayın

Zor olanı başlamaktır ve başlamayı kolaylaştırmak için doğru yol onu basitleştirmektir. Tembelliğinizi getirdiği direnci azaltmak ve gerçekten harekete geçmek için başlangıç adımını olabildiğince kolaylaştırın.

3-En Önemli İlk Şeyin Küçük Bir Bölümünü Yapın

Yapmanız gereken işleri kafanızda büyüttükçe başlamak daha da zorlaşır. Yapmanız gerekenleri bir sıraya koyun ve sizin için en önemli olanın küçük bir parçasını tamamlamaya çalışın. Elde edeceğiniz bu küçük galibiyet sizi daha büyük galibiyetler için cesaretlendirecek ve motive edecektir.

4-Küçük Dinlenme ve Tembellik Molaları Verin

Günlük işlerinizi hafifletmek için iş arasında küçük molalar verin. Kendinize şunu söyleyin: Bu görev için şimdi 20 dakika çalışacağım ve sonra 5 veya 10 dakika tembellik yapabilirim. Saatlerinizi bu şekilde bölerek iş daha az göz korkutucu görünür.

Kendinize bu dinlenme duraklamalarında, sosyal medyada gezinmek ve oyun oynamak gibi tamamen yararsız şeyler için bile izin verin. Zaman sınırlarını belirlemekte sorun yaşıyorsanız, telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulamayı zamanlayıcı olarak kullanabilirsiniz.

5-Kaçış Yollarınızı Geçici Olarak Kapatın

Tembellik ettiğiniz zamanlarda ne yaparak zaman harcıyorsunuz? Tembellik ederken neleri kullanıyorsunuz? Bunları belirleyin ve çalışmanız gereken zamanlarda bunlardan uzak durun. Kendinize bunların olmadığı bir ortam yaratın ve çalışmak için ayırdığınız süre bitene kadar sizi tembelliğe çeken bu şeyleri görmeyin bile.

6-Tembelliğinizin Olumsuz ve Olumlu Yanları Listeleyin

Kendinize daha iyi sorular sormak, daha iyi yanıtlar almanızı sağlar. Kendinize şu soruları sorun; Şimdi yaptığım gibi devam edersem 5 yıl sonra hayatım nasıl olacak? Hayat benim için ve belki çevremdeki insanlar için nasıl daha da kötüleşecek ya da iyileşecek? Olumlu ve olumsuz cevapları yazılı olarak görmeniz sizi motive edecektir.

7-Hayatınızı Düzene Sokun

Hayatınız çok karışık ve bunaltıcı göründüğünde kanepede tembelce uzanıp sadece TV izlemek veya akıllı telefonunuzla uğraşmak size daha cazip gelebilir. Hem çalışma saatlerinizi hem de özel hayatınızı düzene sokmaya başlamalısınız. Hayatınızdaki düğüm noktaları ve karışık görünen alanları belirleyin ve onları süpürün.

8-Bazen Tökezleyebilirsiniz, Sorun Yok

Başarısızlık korkusu sizi daha kolay işlere kaçmaya veya tembellik olarak görebileceğiniz bir duruma gitmeye zorlayabilir. Unutma ki herkes tökezler ve zaman zaman başarısız olur. Bu hayatın sadece bir parçasıdır ve senin için bir tecribedir.

Tökezledikten sonra kendinize şu iki soruyu sorun; Bu durumdan öğrenebileceğim şeyler nelerdir? Bu durumdan kurtulmam için bana kim nasıl yardım edebilir?

9-Yanınızdaki İnsanların Enerjisinin ve Motivasyonunun Yüksek Olmasına Dikkat Edin

En çok takıldığınız insanlar genellikle iş veya okul konusunda biraz tembel ise, o zaman o ruh haline ve düşünce tarzına uyum sağlamak ve onunla devam etmek eğiliminde olursunuz.

Ancak gerçek hayatta motive olmuş insanlarla daha fazla zaman geçirirseniz, bu insanlar düşüncenizi ve ruh halinizi olumlu yönde etkilemeye başlayacaktır.

10-Tembellik Zamanlarınızın Tadını Çıkarın

Bazen sadece tembellik etmek için harcadığınız zamanın rahatlamanıza ve güçlenmenize yardımcı olduğunu düşünün ve mutlu olun. Makul bir miktarda tembel olmaya biraz zaman ayırmak gerçekten faydalıdır.

Ama çok fazla tembellik zamanınız olursa o zaman sizin için sağlıksız olacağını unutmayın. Tembellik zamanlarınızın fazla olması sizi rahatlatmak yerine stres yaratır.

Tembellik zamanlarınızda tam anlamıyla zevk aldığınızdan emin olun çünkü bunun size önemli şekilde fayda sağlayacağını bilin.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: