Videonuzu YouTube İçin Nasıl Optimize Edersiniz?

Videonuzun YouTube’da iyi performans gösterdiğinden emin olmak için odaklanmanız gereken birkaç temel konu vardır. Videonuzu hazırlarken stratejik davranarak, YouTube’da sıralamada kendinize daha iyi bir yer edinebilirsiniz.

Video Prodüksiyon Optimizasyonu

Google’da Videolarınızı Hedefleyen Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Google’da arama yaparken sonuçlarda daha çok video ortaya çıktığını fark ettiniz mi?

Google’da günde 3,5 milyar arama yapılıyor ve nasıl yapılır temelli aramaları için çoğu zaman YouTube videoları doğrudan Google arama motoru sonuçlarında gösteriliyor.

Basitçe “buzdolabımı nasıl düzeltebilirim” veya “bujileri nasıl değiştirebilirim” gibi bir arama yaptığınızda Google da sonuç olarak karşınıza birçok video çıkacaktır. Arama terimlerinizi anahtar kelime olarak barındıran YouTube videolarını google önünüze verecektir.

Daha Uzun Videolar Yapın

Daha uzun videolar genellikle daha kısa olanlardan daha önlerde sıralanır. Analiz edilen 1.3 Milyon YouTube videosundan YouTube’un ilk sayfasında çıkan videoların ortalama uzunluğunun 14 dakika 50 saniye olduğu bulundu.

YouTube, daha uzun videoları arama sonuçlarında daha yükseğe iter. Bunun iki temel sıralama faktörü ile ilgisi vardır: Toplam İzlenme Süresi ve Toplam Oturum Süresi

Yani YouTube, değer sağladıkları ve insanları mümkün olduğunca uzun süre sitede tuttukları takdirde videoları sıralamada daha üst sıralara çıkaracaktır.

Dolayısıyla, videolarınızı planlarken onları nasıl uzun tutabileceğinizi düşünün. Ve sadece dolgu içeriği eklemek yerine, daha da kullanışlı bir video oluşturmak için konunuzun derinliklerine nasıl dalabileceğinizi düşünün.

Anahtar Kelimenizin Videonuzda Konuşulduğundan Emin Olun

YouTube video içeriğini metne dönüştürür, bu nedenle başlıca anahtar kelimelerinizi videonuzda 1-2 kez tekrarlamanız, arama sonuçlarında üstlerde çıkmanız için çok faydalıdır.

Video Girişleriniz Orijinal Olsun

Gelen izleyicileri elde tutma, YouTube’daki en önemli şeydir. Kullanıcıları ilk 10 saniyenizde olabildiğince uzun süre izlemeye teşvik edin. Ne hakkında konuşacağınızı açıklayın ve onlara kalıp videonuzu izlemeleri için bir neden oluşturun.

Kullanıcılara Şunu Söyleyin…

“Yorum yapın, beğenin, abone olun ve sitemi ziyaret edin”. Onlara yapmalarını söylemezseniz, muhtemelen asla yapmayacaklardır. Destekleyici, yararlı içerik oluşturuyorsanız, YouTube kanalınızla etkileşime girme ve dediklerinizi yapma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

YouTube Sıralama Optimizasyonu

Optimize edilmiş bir video oluşturduğunuza göre, artık YouTube platformunda optimizasyon yapmanın zamanı geldi. Tabiki bu videonuz ile alakalı olmayan anahtar kelimeleri doldurarak YouTube’u videonuzu üstlerde sıralaması için kandırmaya çalışmak değildir.

Yaptığınız işte stratejik olmak ve her şeyden önce hedef kitlenize değer katmak ilk amacınız olmalıdır.

Başlık, Açıklama ve Küçük Resim

Anahtar kelimeyi başlığa ve açıklamaya mutlaka dahil edin. Aynı zamanda başlığınızı çekici ve tıklamaya değer kılmayı da unutmayın.

Profesyonel ipucu: Başlığınızda ve açıklamanızda dürüst olun. İnsanlar sözlerini yerine getirmeyen videoları izlemeyi bırakırlar.

YouTube’a göre, YouTube’daki en iyi performans gösteren videoların %90’ı özel bir küçük resim kullanıyor. YouTube küçük resminizi, arama sonuçlarındaki her şeyden ilginç ve farklı yapmaya çalışın. Videonuzu tıklamaya değer hale getirin.

Video Hızı Oluşturmak İçin Mevcut Kitlenizden Yararlanın

Videonuzun yayına girdiği ilk 48 saat çok önemlidir. Mevcut kitlenizden yararlanmanın büyük bir rol oynadığı yer burasıdır.

Aşağıdaki stratejileri kendi videolarınıza yansıtmak, video performanslarınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

*Bir videoyu yayınladığı ilk gün liste dışı bırakabilirsiniz. (link olmadan video herkes tarafından aranamaz veya bulunamaz).
*Listelenmemiş videonun linki sosyal medya kanallarında mevcut abonelere dağıtılır.
*Listelenmemiş videonun linki, size abone olan posta listelerine e-posta ile gönderilir.
*Abone olan izleyici, yeni bir içeriğe erken erişim elde eder ve ödüllendirildiğini hisseder.
*Ardından videoyu herkese açık hale getirirsiniz. Video yayınlandığında, video için ilgi çekmeye yardımcı olan görüntülemeler zaten oluşmuştur.

Bu şekilde aslında videonuz YouTube’da bir adım önde başlamış olur.
Viideonuzla bir hız yaratmış oluyorsunuz. İnsanlar onu henüz halka açılmadan önce izliyor. Bu dağıtım veya ön tanıtım planına sahip olmak, sizi bu konuyu çözemeyen rakiplerinizden ayıracaktır.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: