Gün Boyunca Enerjinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Gün boyu enerji seviyenizi yüksek tutmanız zordur. Enerjinizi aynı seviyede koruyamayabilirsiniz, ancak daha enerjik olabilmeniz için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Mesela, sabah alârmınız çalmaya başlar-başlamaz kalkıp perdelerinizi açabilirsiniz. Enerji seviyenizi korumak için sağlıklı atıştırmalıklar yiyebilir, ve gün boyunca bol su içebilirsiniz. Enerjinizin dibe vurmaya başladığını hissettiğinizde, artırmak için fiziksel egzersiler yapabilir, veya kısa bir süre meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.  Gelin şimdi konu hakkında biraz daha derine inelim.

Güne doğru başlamak, günün geri kalanında daha enerjik hissetmek için ilk kuraldır.

Kendinize bir uyku düzeni oluşturun. Vücudunuzun normal bir uyku döngüsüne uyum sağlayan, doğal bir ritmi vardır. Her gün akşam aynı saatlerde uyuyup, sabah aynı saatlerde uyanırsanız daha dinlenmiş, ve tazelenmiş hissedeceksiniz. Böylece gün boyunca enerjinizi korumanız daha kolay olacak. Hafta sonları bile aynı uyku programınızı korumaya çalışın, programınızdan asla sapmamaya özen gösterin.

Alârmınızın erteleme düğmesine basmamak için kendinizi zorlayın. Erteleme düğmesinin sağladığı fazladan birkaç dakika uyumanın cazibesinden kaçınmaya çalışın. Alârmınızı ertelemek aslında sizi daha yorgun hissettirir. Fazladan birkaç dakikalık uyku cezbedici gelse de, bu uykunun kalitesi düşüktür. Düşük kaliteli uykudan uyanmak sizi halsiz hissettirecektir. Alârmınızı gerçekten kalkmayı düşündüğünüz saate ayarlayın. Kapatıp tekrar uyuyabilmek için daha erken bir zamana ayarlamayın. Alârmı yatağınıza uzak bir yere yerleştirmeniz faydalı olabilir, kapatmak için zaten kalkmış olacaksınız. Bu şekilde alârmı erteleyip tekrar uyku moduna geçmeniz zorlaşır.

Sabah kalktığınız da soğuk bir duş alın. Soğuk duş almanın beyinde dopamin salgıladığı, bağışıklık sisteminizi çalıştırdığı, ve güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Üstelik, sabah duşlarını bir rûtin haline getirdiğiniz de uzun vadede sağlığınız için de faydalı olacaktır.

Kalkar-kalkmaz perdelerinizi açın ve gün ışığını yüzünüzde hissedin. Güneş ışığının beyin üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır. Çünkü gün ışığı vücudunuza sabah olduğunu hatırlatır. Sabah kalkar-kalkmaz kendinizi biraz güneş ışığına maruz bırakmaya çalışın. Bunu yapmak, günün başında sizde bir enerji artışı sağlayacaktır. Güneş doğmadan önce kalkmanız gerekiyorsa, güneş ışığını taklit eden kaliteli bir aydınlatma lambası da kullanabilirsiniz. Gün ışığı lambasının da beyniniz üzerinde benzer bir etkisi olacaktır.

Sabahları az miktarda kafein tüketin. Yüksek miktarda kafein, vücut dengenizin bozulmasına neden olabilir. Ancak sabahın erken saatlerinde az miktarda kafein tüketmek, size günün ilerleyen saatleri için enerji artışı sağlayabilir. Sabah bir fincan kahve veya çay için. Bu, güne girerken kendinizi daha tetikte hissetmenizi sağlayacaktır.

Doğru beslenme gün boyu daha enerjik hissetmek için ikinci kuraldır.

Sağlıklı bir kahvaltı yapmak çok önemlidir. Enerji verici bir kahvaltı, vücudunuzun gün boyunca enerjisini korumasına yardımcı olabilir. Her zaman kalktıktan kısa bir süre sonra kahvaltı yapmaya çalışın. Sağlıklı karbonhidratlar ve kaliteli proteinler içeren bir kahvaltı seçin. Örneğin, iki haşlanmış yumurta ile bir dilim tam buğday ekmek oldukça sağlıklıdır. Kahvaltınızla birlikte bir parça meyve veya bir porsiyon sebze yemeyide unutmayın.

Gün boyunca bol su için. Dehidrasyon halsiz hissetmenize neden olabilir, bu nedenle su alımınızı ihmal etmeyin. Her zaman yanınızda bir su şişesi bulundurun.

Kaliteli proteinleri öğünlerinizde bulundurmalı ve gün boyunca atıştırmalısınız. Protein, güçlü ve enerji dolu hissetmenizi sağlar, vücut için harika bir yakıttır. Bununla birlikte, seçtiğiniz protein türü önemlidir. Proteinleri seçerken sağlıklı seçimler yapın. Yağsız et veya balık gibi kaynakları tercih edin. Ayrıca fındık, az yağlı süt ürünleri ve yoğurt gibi vejetaryen protein kaynaklarını da tüketebilirsiniz.

Mutlaka sağlıklı karbonhidratları seçin. Vücudunuzun enerjisini korumak için karbonhidratlarada ihtiyacı olduğunu unutmayın. Ancak beyaz ekmekler gibi rafine karbonhidratlar enerjinizi korumanıza yardımcı olmazlar. Bunların yerine; tam tahıllı, tam buğradylı ve kepekli ekmekleri tüketebilirsiniz. Sağlıklı ve kompleks karbonhidratlar gün boyunca enerjinizi korumanıza yardımcı olabilirler. Bol miktarda lif içeren karbonhidratları tercih edin.

Gün boyunca aldığınız atıştırmalıkları akıllıca seçin. Gün içinde acıktığınız veya enerjinizin azaldığı zamanlar için yanınızda atıştırmalıklar bulundurun. Sağlıklı atıştırmalıklar, gerektiğinde size enerji artışı konusunda yardımcı olabilir. Yoğurtlar, meyveler, sebzeler ve karışık kuruyemişler sağlıklı atıştırmalıklar için harika örneklerdir. Şekeri yüksek atıştırmalıklardan veya işlenmiş yiyecekleri tüketmekten kaçınmalısınız.

Gün boyunca hareketli olmanız bir diğer kuraldır.

Çok uzun süre oturmak yorgunluğa neden olabilir. Küçük miktarlarda da olsa egzersiz yapmak, vücudunuzu canlandırabilir ve daha enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Gün ortasında halsiz hissetmeye başlarsanız, hafif bir egzersiz yapmayı deneyin. Enerjiniz düşmeye başladığında, kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Her gün düzenli egzersiz yaparsanız kendinizi daha yenilenmiş hissedebilirsiniz.

Güneş ışığı altında zaman geçirmeye çalışın. Gün içinde kendinizi güneş ışığına maruz bırakmak inanılmaz derecede uyarıcı olabilir. Günde en az 30 dakika güneş ışığında kalırsanız daha enerjik hissedersiniz.

Ara sıra meditasyon yapın. Meditasyon yapmak stresi azaltabilir. Her stresli hissettiğinizde 20 dakikanızı meditasyon yapmaya ayırmanız gerekmez. Sadece 3 dakikalığına gözlerinizi kapatarak derin nefes alıp verme egzersizleride bir meditasyon yöntemidir. Böylece, enerjinizi tüketen stresli düşüncelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: