Nasıl Hobi Bulunur?

Hobiler, boş zamanlarda can sıkıntısından kurtulmak için, veya stresli zamanlarda stesten uzaklaşmak için harika bir yoludur. Birçok insan rahatlatmak ve gevşemek için hobileri ile ilgilenir. Bununla birlikte, çoğu insan bir hobi edinmekte zorlanır. Bazılarının hobisi ise bir işkenceye dönüşebilir. Tutku ile bağlı kalacağınız, sizi stresten uzaklaştıracak ve yapmak için sabırsızlanacağınız bir hobi bulmalısınız. Bunun için ilgi alanlarınızı ve nelerden zevk aldığınızı düşünmeniz gerekir. Hobinize başlarken yavaş başlayın, ve sabırlı olun. Hobinizi aşama aşama geliştirirseniz, ondan zevk almanız ve ona bağlı kalmanız kesin olacaktır. Şimdi bu konu hakkında biraz daha derine inelim.

Olanaklarınıza kısa bir göz atın.

Bir hobi için ayırabileceğiniz bütçenizi belirleyin. Bazı hobiler diğerlerinden daha pahalıdır. Bir hobi edinmek için bütçenizi zorlamanız sizi strese sokacak, ve hobinizden zevk alamaz hale geleceksiniz. Çok fazla para, ekipman ve alan gerektiren hobiler size zevk yerine stres verebilir. Hobiniz için ayırabileceğiniz aylık bütçeyi belirledikten sonra, bu bütçeye uygun hobilerin bir listesini yapın.

Hobinize ne kadar zaman ayırabileceğinizi belirleyin. Çok meşgulseniz, fazla zaman alan bir hobi ile ilgilenemezsiniz. Ancak, çok boş zamanınız varsa, zaman gerektiren bir hobi ile çok eğlenceli uzun zamanlar geçirebilirsiniz. Boş zamanınız çık kısıtlıysa okuma, çizim veya bulmaca gibi şeyler yapılabilirsiniz. Bunları öğle yemeği molasında, veya akşam yemeğinden sonra bile yapabilirsiniz. Çok meşgulseniz, bu tarz, fazla zamana ihtiyaç duymayan hobiler sizin için daha iyi olabilir. Örneğin bahçıvanlık veya maket tasarımcılığı gibi bir hobi çok fazla zaman gerektirir, ve boş zamanı fazla olan insanlar için daha uygundur.

Ne kadar sosyal bir insan olduğunuzu düşünün. Sosyal bir insan olup olmadığınız konusunda kendinize karşı dürüst olun. Çok sosyal bir insansanız, yalnız yapılacak bir hobiye bağlı kalmanız pek olası değildir. Yalnız zaman geçirmeyi tercih eden bir insansanız da, başkalarıyla yapılması gereken bir hobi size zevk vermeyebilir. Bir grup içinde bulunmaktan hoşlanıyorsanız, bir spor takımına veya bir kitap kulübüne katılmak sizin için mükemmel bir hobi olabilir. Daha içine dönük bir kişiyseniz, okumak veya maket yapmak gibi tek başınıza uğraşabileceğiniz bir hobi, sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

Nelerden zevk aldığınızı bir düşünün.

Sizi nelerin heyecanlandırdığını düşünün. Kendinizi coşkulu hissettiren bir hobi seçmeniz önemlidir.Hobiniz kesinlikle sizin için eğlenceli olmalıdır. Hobinizle her ilgilenmeye başladığınızda aynı heyecanı ve mutluluğu hissetmezseniz, ilginizi kaybedebilirsiniz. Bir hobi seçerken büyüleyici ve teşvik edici bulduğunuz şeyleri düşünün. Her zaman sahip olmayı hayal ettiğiniz becerileri düşünün. Örneğin, kendinizi hiç harika bir gitarist olarak hayal ettiniz mi? Cevabınız evet ise, gitar öğrenmeye başlamak harika bir hobi olabilir. Bir ressam olduğunuzu düşünmek sizi heyecanlandırıyor mu? O zaman çizim yapmaya başlamak doğru hobiniz olabilir. Geçmişinizi gözden geçirmek bu konuda size yardımcı olabilir. Okulda hangi konuları severdiniz? Hangi ders dışı etkinlikler sizin için heyecan verici olurdu? Bu cevaplar size bir yetişkin olarak ne tür hobilerden zevk alabileceğiniz konusunda ipuçları verecektir.

Doğal becerilerinizi gözden geçirin. Hobi, zorlayıcı olmaktan çok rahatlatıcı olmalıdır. Hiç iyi olmadığınız bir hobi seçmek, kendinizi stresli hissetmenize ve hobinizi yarıda bırakmanıza neden olabilir. Halihazırda hangi becerilere sahip olduğunuzu düşünün. Örneğin, yemek pişirmeyi seviyor olabilirsiniz ve yemek pişirme konusunda biraz yeteneğiniz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Aşçılık dersi almak kesinlikle doğru hobi tercihiniz olacaktır. Yemek pişirmenin temellerini zaten bildiğiniz için, bu hobinizi hızla geliştirmeniz sizin için kolay olacaktır.

Bir meydan okuma isteyip istemediğinizi düşünün. Bazı insanlar sabit bir beceri ile sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkılırlar. Meydan okumayı arzulayan türden biriyseniz, sizi biraz konfor alanınızın dışına iten bir hobi bulmak isteyebilirsiniz. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok geliştireceğiniz türden bir hobi edinebilirsiniz. Diğer insanlara meydan okuyabilir ve hobiniz ile ilgili yarışmalara katılabilirsiniz. Bu alanda en iyisi olmaya çalışabilirsiniz.

Zaten ilgi duyduğunuz şeylerin bir listesini yapın. Kişisel ilgi alanlarınızı yansıtan bir hobi seçmeniz önemlidir. Sizi ilgilendiren bir hobiye bağlı kalmanız çok daha olasıdır. Aklınıza gelebilecek tüm ilgi alanlarınızın bir listesini yapın. Ardından listeyi inceleyin. İlgi alanlarınıza ne tür bir hobinin uyabileceğini düşünün. Örneğin, kitaplar, dil, kültür gibi bir liste oluşturduysanız, bulmaca çözmek sizin için iyi bir hobi olabilir. Bulmacalar sizi kelimeler hakkında mantıklı düşünmeye ve ipuçlarını keşfetmek için yeteneklerinizi kullanmaya itecektir.

Hobinize bağlı kalmanız önemlidir.

Sizinle beraber hobi ile meşgul olacak bir arkadaş bulun. Pek çok kişi bir hobiye başlarken arkadaşlık sisteminin işe yaradığını düşünüyor. Arkadaşınız ile birlikte bir hobiye girmeyi kabul ederseniz, hobiye bağlı kalma ihtimaliniz artacaktır. Bunun için sizin ile uyumlu ilgi alanlarına sahip bir arkadaş seçin. Örneğin, siz bütün zamanınızı kitaplara ayırmayı seviyorken, bütün zamanını ekstrem sporlarla ayıran bir arkadaşınızla beraber, bir hobiye başlamanız pek mümkün değildir. Bunun yerine, eşit derecede kitapsever bir arkadaş seçin. Böylece, birlikte bir kitap kulübüne katılmayı deneyebilirsiniz.

Hobinizle ilgili topluluğa dahil olmaya çalışın. Çoğu insan, topluluk desteği ile bir hobiye bağlı kalmanın daha kolay olduğunu düşünür. Hobinizle ilgili bir gruba veya kulübe katılmayı deneyin. Örneğin şarkı söylemeyi seviyorsanız, bir koroya katılabilirsiniz. Daha yalnız olma eğilimindeyseniz, online gruplara katılabilir ve bilgi alışverişi yapabilirsiniz. Örneğin örgü örmek hobiniz ise, örgü projeleri ile ilgili bir forum sitesini takip ederek insanlarla etkileşim içinde olabilirsiniz.

Küçük küçük başlamak önemlidir. Bir hobide çok çabuk derinlere dalarsanız erken sıkılabilirsiniz. Tüm zamanınızı ve enerjinizi bir hobiye hemen ayırmanız gerektiğini düşünmeyin. Hobinizi her gün belirli bir süre boyunca yaparak başlayın. Hobiye alıştıkçaayırdığınız süreyi artırabilirsiniz. Örneğin, koşmaya başlamaya çalışıyorsanız, 5 ila 10 dakikalık koşularla başlamayı deneyin. Fiziksel olarak daha uygun hale geldikçe zaman uzunluğunu kademeli olarak artırabilirsiniz.

Yeni bir şey denerken biraz sabırlı olun. Hobiniz daha önce hiç yapmadığınız bir şeyse, bu konuda hemen iyi olma olasılığınız düşüktür. Bir beceri geliştirmek zaman aldığı için biraz sabırlı olun. Devam etme motivasyonuna sahip olmak için bu beceriyi oluşturmanın sizin için neden önemli olduğunu kendinize hatırlatmaya çalışın.

Kendinizi sevmediğiniz bir hobiye devam etmeye zorlamayın. Ancak denemediğiniz bir şeyide sevip sevmediğinizi bilemezsiniz. Bir hobiye bir süre denedikten sonra sizin için doğru olmadığına karar verebilirsiniz. Bir hobi, stres atmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olmak için vardır. Tersini yapıyorsa, başka bir hobi deneyin. Unutmayın, seveceğiniz ve uzun vadede bağlı kalacağınız bir hobi bulmalısınız.Categories: Self-Improvement

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: